avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate donkey

Activitate donkey

Răspuns la discuția Succesiune si datorii
Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Ideea este ca daca renunt la succesiune nu inseamna ca scap de datorii; sau daca accept succesiunea atunci automat accept si datoriile (alaturi de ceilalti mostenitori). Adica nu exista absolut nici o legatura intre mostenirea datoriilor si mostenirea bunurilor?
Buna ziua,

Tatal meu a decedat acum cateva saptamani si se pune problema succesiunii. El era la a doua casatorie, eu fiind fiul sau din prima casatorie. Cea dea doua sotie vrea sa faca succesiunea, si mi s-a sugerat sa renunt la orice drept pentru ca oricum toate bunurile sunt pe numele sotiei.
Intrebarea 1: Daca bunurile sunt pe numele sotiei (dobandite in timpul casatoriei), se face succesiune pe aceste bunuri sau se considera ca sunt de drept ale sotiei? Ar fi vorba despre o afacere, o masina (pe firma, in leasing), o casa (cumparata cu credit de la banca).
Intrebarea 2: Pe adresa mamei mele (adica prima lui sotie) vin instiintari privind diverse datorii (de la fisc - pentru o firma mai veche, pentru care nu a platit datoriile catre stat; de la companii de telefonie mobila - pentru neplata unor facturi); se pare ca nu isi schimbase buletinul dupa divortul de prima sotie si schimbarea domiciliului. Ce se intampla cu aceste datorii in conditiile succesiunii? Se mostenesc, se sterg, trebuie sa le platesc eu, trebuie sa le plateasca toti mostenitorii - adica si a doua sotie?

Multumesc!
Răspuns la discuția Diurna pentru deplasari
O firma privata poate refuza sa plateasca diurna pentru deplasarile in strainatate? Spun ca platesc biletul de avion si cazarea, iar la intoarcere deconteaza transportul si mesele, insa numai pe baza de chitanta. E legal asa ceva?