avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate AliceW

Activitate AliceW

Buna ziua !
În urma succesiunii , am dobândit locuința părinților mei . Acum , doresc să cumpăr terenul pe care se află locuința . Terenul aparține momentan primăriei .
Puteți estima un preț de achiziție și care sunt pașii următori pentru achiziționarea terenului ?
Multumesc anticipat .
Nu stiu exact cum sa va explic pentru a nu părea greu de inteles .. Aceasta casa a fost construită în anul 1950 de către bunicul și bunica mea care au fost primii proprietari , construind casa de la zero . Primul care s-a dus a fost bunicul meu , undeva prin 1980 . Atunci , din cate am inteles , casa s-a împărțit între mama si cei trei copii ( mama mea , mătușa mea si unchiul meu ) doar ca partea cea mai multă s-a dus la bunica mea. Unchiul meu a renunțat și atunci la acea parte . Acum doi ani , bunica mea a murit și ea și acum se împarte restul copiilor doar ca unchiul meu dorește să doneze partea lui nepoților din motivele specificate anterior . Cei doi copii ai săi nu locuiesc în România . Detin la rândul lor mai multe imobile în Franța și chiar și în țară. Ei nu au fost niciodată aici în casă și nici nu au intenția de a locui vreodata pe aici . Eu , sunt la inceput de drum în viață ... cu examenul de Bacalaureat și mâine. Momentan nu pot pleca de aici , neavând posibilitati și cu mama nu ma inteleg din cauza cobcubinului ei . De aici și aceasta problema ..

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Ați spus: „unde locuim”.
Cine, mai exact?
Dvs. și mama dvs.?

Dacă da, atunci ... eu aș căuta o soluție mai bună decât amestecătura aceasta.

Dacă doriți să rezolvați o problemă, nu începeți prin a o complica. Deja văd al patrulea coproprietar introdus în „ecuație” și mai vorbiți și despre copiii unchiului (la plural). Copiii sunt moștenitori rezervatari. Iar donațiile sunt supuse reducțiunii, dacă încalcă rezerva succesorală.

AliceW a scris:
Cunosc procedurile și pașii pentru acest lucru ...

Analizați și riscurile pe unde vă pot purta pașii...
Darul poate fi minunat sau poate fi ca ... mărul otrăvit. Depinde.
Nu am date concrete pe speța aceasta, ca să pot discuta concret.


Unchiul meu mai deține și alte terenuri și case . Locuind la foarte mare depărtare de orașul în care se face succesiunea casei , el vrea doar sa "faca pace " intre noi pentru ca mama mea încearcă să mă dea afară din motive personale ( adică pentru a-l "infiltra" pe concubinul ei în casă, neavând vreun drept ) . Unchiul meu încearcă prin aceasta metoda sa imi ofere un drept de a rămâne în casă fără să fi obligată să o părăsesc cand mama mea decide pur și simplu .

raluk0207 a scris:

Cu părțile mamei și mătușii ce se va întâmpla?
Donația de la unchi (practic cei 1/3) este supusă reductiunii, dar după decesul unchiului și dacă este încălcată rezerva succesorala a copiilor acestuia.
Rezerva succesorala a copiilor unchiului este de 1/6.
Asta înseamnă că dacă aceasta treime este tot ce are unchiul și v-o donează dvs, donația se va reduce.
Însă îmi imaginez că unchiul mai deține bunuri.

În această casa locuiesc eu , mama mea si mătușa mea care s-a mutat aici după moartea bunicii mele ( adică mama lor ) . Motivul pentru care unchiul meu dorește să imi doneze o parte din partea cuvenită lui este pentru ca mama mea încearcă să mă scoată afara din casa . Neavând unde sa merg încă si nefiind pregătită pentru asta , unchiul meu încearcă cumva sa faca in asa fel incat sa pot rămâne aici mereu fără să mai fiu data afara ( pentru ca au mai existat tentative ) .
Unchiul meu dorește să doneze partea lui , el locuind mare depărtare de orașul nostru și având deja foarte multe locuințe și terenuri

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Ați spus: „unde locuim”.
Cine, mai exact?
Dvs. și mama dvs.?

Dacă da, atunci ... eu aș căuta o soluție mai bună decât amestecătura aceasta.

Dacă doriți să rezolvați o problemă, nu începeți prin a o complica. Deja văd al patrulea coproprietar introdus în „ecuație” și mai vorbiți și despre copiii unchiului (la plural). Copiii sunt moștenitori rezervatari. Iar donațiile sunt supuse reducțiunii, dacă încalcă rezerva succesorală.

AliceW a scris:
Cunosc procedurile și pașii pentru acest lucru ...

Analizați și riscurile pe unde vă pot purta pașii...
Darul poate fi minunat sau poate fi ca ... mărul otrăvit. Depinde.
Nu am date concrete pe speța aceasta, ca să pot discuta concret.


Bună ziua ! Am nevoie de o parere avizată . Mama , mătușa și unchiul meu doresc să facă succesiunea casei unde locuim . Unchiul meu dorește să renunțe la partea lui din casa si pământ dar ar vrea să împartă partea luni intre mine (nepoata lui ) si verișorul meu (nepotul lui , fiul mătușii mele ) prin donație. Cunosc procedurile și pașii pentru acest lucru , dar as dori sa stiu daca acest lucru poate fi reversibil . Adică, va mai putea unchiul meu sa isi ia inapoi partea lui de pământ de la mine si verișorul meu ? După moartea lui , copii unchiului meu au vreun drept asupra donatiei făcute?
Multumesc anticipat
Buna ziua !
Am o intrebare : in cazul in care sunt nemultumita de ajutorul avocatului meu(Avocatul apararii ) si am suspiciunea ca este "cumparat" de celalalt avocat (Avocatul acuzarii) si vreau sa renunt la el , imi pot recupera onorariul dat lui?
Buna ziua !
Am o problema . Sa zicem ca doi parinti au divortat , iar acum se judeca pentru custodia copilului . Mama vrea custodia totala si vrea sa plateasca 1/3 din salariul total al tatalui plus alocatia pentru copil . Pe de alta parte , tatal vrea custodia comuna .
Ce pasi trebuie urmati de catre tata pentru a obtine custodia comuna ?
Daca obtine custodia comuna , parintii vor avea contributie comuna ? Este adevarat ca cei doi vor plati in mod egal pentru cresterea si educarea copilului? Exista legi care pot demonstra asta ? Care sunt ?