avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate dianaghita

Activitate dianaghita

Răspuns la discuția Nelamuriri privind apometrele
Va multumesc pentru raspuns. Din pacate in acel imobil administratorul taie si spanzura, el este si presedinte si administrator , presedintele nu are nici un cuvant de spus... asa este la noi ...din pacate
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am cumparat de curand o garsoniera si am cateva nelamuriri din punct de vedere legal. In imobil s-a hotarat de catre administrator sa se puna apometre cu citire radio ( sa se poata citi de la usa) Administratorul imobilului nu este tocmai o persoana ok , facand totul asa cum vrea el si avand nenumarate plangeri la politie. Inca de cand am cumparat m-a amenintat intr-un fel ca , daca nu imi pun aceste apometre voi plati mai mult si nu va tine cont de citirea apometrelor existente si perfect functionale pe care le am in acest moment. Si asa s-a intamplat luna aceasta pt o garsoniera de 18mp, m-a pus 11 metri cubi la apa calda si 8 la apa rece,chiriasul dand citirea lor lunar ( mentionez ca, garsoniera este inchiriata). Nu sunt singura care nu am aceste apometre cu citire radio, si nici nu vreau sa pun. Intrebarea este urmatoarea: ma obliga vreo lege sa le schimb atata timp cat apometrele actuale sunt in garantie? sau eventual imi pot monta unele noi dar nu cu citire radio si ii pot prezenta acel certificat de garantie al apometrului. In aceste conditii administratorul este obligat sa tina cont de citirea apometrelor? Administratorul este o persoana cu care, nu te poti intelege si nici vb civilizat. O alta intrebare ar fi: ma obliga vreo lege sa i dau administratorului copie dupa contractul de vanzare cumparare, buletin si procura de administrare a garsonierei eu fiind administrator al acestei garsoniere?
Va multumesc frumos