avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Activitate stefanc77

Activitate stefanc77

Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
In prezent asta am facut, am platit intretinerea, am refuzat sa platesc penalizarile si i-am zis ca ma poate da in judecata. Totusi as prefera sa rezolv mai rapid, fara sa ajung la instanta.

Mai am o intrebare. Am dreptul sa cer istoricul pe o perioada mai lunga, sa zicem 3 ani, pentru intretinere si penalizarile din urma ? Stiti cumva legea pe baza careia pot face asta ? Am cautat prin legea 230/2007 si nu am gasit nimic. Eu tineam minte ca s-a dat ceva anul asta in iarna.
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
Va multumesc pentru raspuns. Totusi revin cu intrebarea: care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac mai departe ? Exista vreo autoritate care se ocupa cu astfel de cazuri ?
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
Suma de 238 este exact ce a calculat si doamna administrator pe ultima luna. Daca nu ar aduna si din urma, ar fi calculul corect.
Acum, intrebarea principala, cum procedez mai departe ? La cine apelez si care e procedura ? Eu am incercat sa ii explic greseala si nu m-am inteles cu ea. Deci care ar fi urmatorul pas ?

Va trimit si pe privat email-ul meu.
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
Am pus documentul, linkul este:

www.avocatnet.ro/content/con...
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
Acei 64 de lei sunt suma tuturor penalizarilor care apar in tabel:
3.04 + 6.29 + 3.37 + 9.54 + 6.73 + 2.66 + 12.80 + 10.10 + 7.06 + 2.66 = 64.25

Sumele din realitate sunt ceva mai mari, perioada fiind si ea mai mare. Important este sa intelegeti cum gandeste si ce imi cere administratorul, de aceea am dat doar un exemplu mai simplu, pe o perioada mai mica de timp.
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
Tocmai aici este problema. Ca mi se cere exact suma de 18.87 lei (pe exemplul dvs), si nu cea de 9.54 care mi se parea si mie corecta. Adica se aduna penalizarea calculata in fiecare luna.
Răspuns la discuția Calculare penalizari intretinere
Coeficientul este 0.06%/zi, dar problema mie mi se pare la calculul numarului de zile.
Buna ziua,
As avea si eu nevoie de putin ajutor legat de niste penalizari la intretinere. Am un apartament in care nu locuieste nimeni si care e in partea opusa a Bucurestiului. De aceea nu am apucat sa trec pe acolo sa platesc intretinerea, si s-au acumulat restante de un an si jumatate. Problema e ca la o suma de 2 mii de lei (intretinerea pe acest un an si jumatate) s-a calculat o penalizare de aproape 1400 de lei. Am cerut modul de calculare al penalizarilor si am primit un calcul in care recalculeaza penalizarea si se aduna in fiecare luna. Voi da un exemplu simplificat:

Lista luna Luna intarziere Intretienre Nr.zile de inarziere Penalizare
ianuarie 2016 noiembrie 180.77 28 3.04

februarie 2016 noiembrie 180.77 58 6.29
decembrie 187 30 3.37

martie 2016 noiembrie 180.77 88 9.54
decembrie 187 60 6.73
ianuarie 148 30 2.66

aprilie 2016 noiembrie 181 118 12.80
decembrie 187 90 10.10
ianuarie 196 60 7.06
februarie 148 30 2.66

Problema e ca penalizarea curenta/totala este calculata ca suma tuturor valorilor de pe coloana 'penalizare', adica as avea de plata penalizari de 64.25 de lei. Mie mi se pare gresit acest lucru. E ca si cum pentru intretinerea din luna noiembrie eu platesc penalizare pe un numar de 28+58+88+118 zile, adica 292 de zile, desi nu au trecut decat 118.
Este corect calculul facut de administrator ? Si in cazul in care nu e, ce anume trebuie sa fac mai departe ? Am incercat sa vorbesc cu doamna administrator si nu am reusit sa o fac sa inteleaga. Momentan am platit toata restanta la intretinere dar am refuzat sa platesc penalizarile. Mi s-a spus ca voi fi dat in judecata.
Multumesc.