Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculare penalizari intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculare penalizari intretinere

Buna ziua,
As avea si eu nevoie de putin ajutor legat de niste penalizari la intretinere. Am un apartament in care nu locuieste nimeni si care e in partea opusa a Bucurestiului. De aceea nu am apucat sa trec pe acolo sa platesc intretinerea, si s-au acumulat restante de un an si jumatate. Problema e ca la o suma de 2 mii de lei (intretinerea pe acest un an si jumatate) s-a calculat o penalizare de aproape 1400 de lei. Am cerut modul de calculare al penalizarilor si am primit un calcul in care recalculeaza penalizarea si se aduna in fiecare luna. Voi da un exemplu simplificat:

Lista luna Luna intarziere Intretienre Nr.zile de inarziere Penalizare
ianuarie 2016 noiembrie 180.77 28 3.04

februarie 2016 noiembrie 180.77 58 6.29
decembrie 187 30 3.37

martie 2016 noiembrie 180.77 88 9.54
decembrie 187 60 6.73
ianuarie 148 30 2.66

aprilie 2016 noiembrie 181 118 12.80
decembrie 187 90 10.10
ianuarie 196 60 7.06
februarie 148 30 2.66

Problema e ca penalizarea curenta/totala este calculata ca suma tuturor valorilor de pe coloana 'penalizare', adica as avea de plata penalizari de 64.25 de lei. Mie mi se pare gresit acest lucru. E ca si cum pentru intretinerea din luna noiembrie eu platesc penalizare pe un numar de 28+58+88+118 zile, adica 292 de zile, desi nu au trecut decat 118.
Este corect calculul facut de administrator ? Si in cazul in care nu e, ce anume trebuie sa fac mai departe ? Am incercat sa vorbesc cu doamna administrator si nu am reusit sa o fac sa inteleaga. Momentan am platit toata restanta la intretinere dar am refuzat sa platesc penalizarile. Mi s-a spus ca voi fi dat in judecata.
Multumesc.
stefanc77, utilizator
Cat este coeficientul de penalizare?
Coeficientul este 0.06%/zi, dar problema mie mi se pare la calculul numarului de zile.
Explicatia la ceea ce ati scris mai sus este urmatoarea:
- daca ati fi platit in ianuarie cota pe Noiembrie 2015 (180.77 lei), pentru 28 zile, ati fi platit penalizare 3.04 lei;
- daca ati fi platit in februarie cota pe Noiembrie 2015 (180.77 lei), pentru 58 zile, ati fi platit penalizare 6.29 lei. Asta inseamna ca ati fi platit penalizarea de 3.04 lei pentru 28 zile si inca 3.25 lei pentru urmatoarele 30 zile.
- daca ati fi platit in martie cota pe Noiembrie 2015 (180.77 lei), pentru 88 zile, ati fi platit penalizare 9.54 lei care include 3.04 lei pentru primele 28 zile, 3.25 lei pentru urmatoarele 30 zile si inca 3.25 lei pentru urmatoarele 30 zile.
Deci pentru un total de 88 zile ati fi platit pentru suma de 180,77 lei neachitata in acest rastimp o penalizare totala de 9.54 lei.
Si asa mai departe.

Calculul penalizarilor este corect facut.
Va ramane sa si intelegeti mecanismul.

Important este sa stiti ca nu vi se aduna 3.04 cu 6.29 si cu 9.54 - rezultand 18.87 lei -, ci este maximul de 9.54 lei daca plateati in martie.
Tocmai aici este problema. Ca mi se cere exact suma de 18.87 lei (pe exemplul dvs), si nu cea de 9.54 care mi se parea si mie corecta. Adica se aduna penalizarea calculata in fiecare luna.
Ce vad in exemplul dat de dv. unde insirati restantele pe lunile noiembrie, decembrie, ianuarie si februarie, referitoare la luna de lista aprilie este corect calculat.

Acel 64 lei exista pe lista?
elga50, moderator