avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel1gabi

Activitate Gabriel1gabi

CristinaPaisa a scris:

Nu este un venit impozabil, deci nu se datoreaza impozit si cass.


singurul temei ar fi 62 h cod fiscal ?
Nu pare a fi. Conform art 62 lit h din cod fiscal nou si art 286 (4) b) cod fiscal, nou

mai exista alt text de lege aplicaabil.

merci
s-a facut notificare pe art 8.5 din lege (doar stingere datorie, imobilul fiind vandut deja)

- rabon au contestat.

dar contestatia e admisibila doar pt notificari facute in baza art 5 din lege

deci contestatia rabon e inadmisibila . correct ? multumesc
1. debitorul poate vinde vreun bun nesechestrat de-al sau in timp ce exista o executare silita impotriva sa ?

multumesc
- se vorbeste de credit ipotecar in aceasta lege.

ce se intelege insa prin credit ipotecar in intelesul legii ?

a) ca se garanteaza creditul cu garantie imobiliara(ipoteca) asupra insusi apartamentului pentru care s-a dat creditul?

b) sau inclusiv ca este garantat cu un imobil cu destinatia de locuinta - CARE nu are legatura cu creditul ?


art. 4 creditul a fost contractat de consumator cu scopul de a achizitiona, construi, extinde, moderniza, amenaja, reabilita un imobil cu destinatie de locuinta sau, indiferent de scopul pentru care a fost contractat, este garantat cu cel putin un imobil avand destinatia de locuinta;
multumesc.

iar de notificat si chemat in judecata - trebuie pe ecuperator sa-l dau, ca el este creditor !?

- legea spune ca creditorul trebuie notificat - deci daca volksbank a cesionat catre RABON prin imputernicit Asset, trebuie cu RABON.

Sper ca am interpretat correct. Va multumesc din nou ilie1111
Multumesc. Am cerut si Nu au raspuns ... inca.

Trebuie sa-i dau in judecata pe art 8.5.

INTREBAREA MEA INSA ESTE: ma incardez la art 8.5. ?- pentru ca am vazut acel art 8.5. care cere ca o forma de executare silita sa se continue totusi contra debitorului - or, in cazul meu, exista dosar de executare silita DAR NU MAI IMI POPRESC CA NU AU CE. Deci inseamna ca nu se mai continua nici o forma de executare silita impotriva mea ,?



sau forma de executare silita a poprii se continua chiar daca MOMENTAN , nu am fonduri si deci nu au in concret ce executa - adica ei staruie cu masura porprii, NU au renuntat la ea - deci continua forma de executare ?

-adica nu se confunda (a) forma executarii silite a poprprii care se continua contra debitorului chiar daca momentan nu are fonduri de poprit (b) CU POPRIREA EFECTIVA !?

multumesc
Multumesc Ilie1111 !


1. Apartamentul e vandut si in continuare exista dosar de executare impotriva mea. Nu mai am venituri, ultima data mi-au proprit pe salariu acum un an.


2. pot sa fac cerere de stergere de datorie la judecatorie, daca in prezent nu mi se mai popreste nimic pentru ca nu au ce?




Va intreb pentru ca am vazut acel art 8.5. care cere ca o forma de executare silita sa se continue totusi contra debitorului - or, in cazul meu, exista dosar de executare silita DAR NU MAI IMI POPRESC CA NU AU CE. Deci inseamna ca nu se mai continua nici o forma de executare silita impotriva mea ,?




Va multumesc ,
sunt 2 probleme:

1. daca face notificare in baza art 5 - desi imob e deja vandut - nu prea se inscribe in notif cf pct. 5. pct. se refera la darea imobilului
2. recuperatorul poate ataca in 10 zile si castiga pe acest motiv , correct ?
3. daca castiga , mai pot merge pe actiunea de la art 8.5. ??
conform art 5 zice ca trebuie notificare mai intai si abia apoi se da in judecata cf. art 8 al. 5