avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar - legea stingerii datoriilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar - legea stingerii datoriilor

- se vorbeste de credit ipotecar in aceasta lege.

ce se intelege insa prin credit ipotecar in intelesul legii ?

a) ca se garanteaza creditul cu garantie imobiliara(ipoteca) asupra insusi apartamentului pentru care s-a dat creditul?

b) sau inclusiv ca este garantat cu un imobil cu destinatia de locuinta - CARE nu are legatura cu creditul ?


art. 4 creditul a fost contractat de consumator cu scopul de a achizitiona, construi, extinde, moderniza, amenaja, reabilita un imobil cu destinatie de locuinta sau, indiferent de scopul pentru care a fost contractat, este garantat cu cel putin un imobil avand destinatia de locuinta;

Alte discuții în legătură

Aplicare legea darii in plata teren Universul_tau Universul_tau Buna ziua, Am si eu nevoie de un raspuns privind aplicarea legii darii in plata. Situatia este urmatoarea: Am un credit in CHF pe 25 - 30 ani - echivalentul ... (vezi toată discuția)
Darea in plata a unui imobil aura_b aura_b Buna ziua, Va rog frumos sa ma lamuriti daca prevederile Legii 77/2016 privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor ... (vezi toată discuția)
Darea in plata a unui bun imobil aura_b aura_b Buna ziua, Va rog frumos sa ma lamuriti daca prevederile Legii 77/2016 privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor ... (vezi toată discuția)