avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate florinski

Activitate florinski

Răspuns la discuția Decizii parinte, asupra minorilor
Multumesc pentru raspunsuri
Suntem in Germania, De 7 luni suntem separati.
Probleme sunt de toate felurile, printre care UNA mai deosebita.
Uneori " sotia " ia copilul ( 9 ani ) de la scoala impreuna cu noul prieten.
Bineinteles NU sunt de acord.
Din punct de vedere legal ... cum stau lucrurile ???
Ca parirnte, am dreptul sa decid cu cine se poate intalni copilul meu ???
Va multumesc.
Răspuns la discuția Abandon familial ???


Multumesc mult.

Răspuns la discuția Abandon familial ???
Va multumesc pentru sfaturi.


When a scris:

Eu v-as sfatui sa mergeti la un psiholog pentru consiliere.
Am zambit trist cand v-am citit postarea pentru ca in urma cu foarte mult timp, ma regaseam eu in pozitia dumneavoastra, ...


Sunt foarte bucuros ca ati reusit sa salvati relatia.


disgraziata a scris:

Sclavia a fost abolita,dar stapanii de sclavi sunt inca in numar mare printre noi..


Nu esta vorba nici pe departe desprea "Scalvi si stapani", ci doar desprea o relatie "sot - sotie" sau "sotie - sot" cum vrei tu s-o numesti.
Iar eu gandesc asa: intr-o reatie se ganul asta lucrul cel mai important este RESPECTUL. Restul vine se la sine - fara cuvinte.


disgraziata a scris:

banuiesc ca protectia sociala ar fi intervenit imediat


"Banuiesc". E doar o banuiala. Aici vorbim de lucruri serioase. Daca nu stiti EXACT cum stau lucrurile ...

disgraziata a scris:

daca va place o casa mai curata decat ii place sotiei,de ce nu puneti mana sa faceti curat


N-am vrut niciodata o farmacie in casa, doar cava decent.
Deci... nu va imaginati ca stateam in fotoliu la talevizor si doar criticam.
Intotdeauna am pus mana la TOATE activitatile din casa di continui s-o fac.
Singura problema; eu eram plecat la serviciu aproape toata ziua, si cu toate acestea, uneori cand ajungeam acasa, gateam.

disgraziata a scris:

Personal imi doresc sa obtineti stabilirea locuintei copiilor la dvs.,sa vedeti ce "inaltator" e sa gatesti si sa tii casa "luna" in proportie de 100%.


O fac de cateva luni bune, in proportie de 80%, si vreau sa-ti spun ca ma simt "inaltator". Cand gatesc eu, citez sotia: " Iar se mananca bine la noi acasa".


candeaalexandru a scris:

florin intra cu copii in tara inainte sa incepi un divort si divortati in romania cu calm. cat despre doamna nu cred ca mai sunt sperante sa ramaneti inpreuna daca ea are pe cineva ( sunt multe famili care au divortat din cauza "de prea mult bine" in strainatate). intra cu copii in tara e un sfat serios si nu o acuza de nimic doar divorteaza,abandonul il va face ea mai tarziu fii sigur. de 100%.


Din pacate situatia actuala nu-mi permite sa ma intorc in tara pentru a prioada foarte lunga.

candeaalexandru a scris:

"( sunt multe famili care au divortat din cauza "de prea mult bine" in strainatate)".


Aici va dau dreptate. As avea multe de spus referitor la aceasta fraza, dar ...


avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Situația e foarte complexa și depinde de mai multe detalii.


Intr-adeva ... situatia este foarte complexa.

Eu cred ca pana la urma timpul le rezolva pe toate.
Răspuns la discuția Abandon familial ???
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Se pare ca cea mai buna solutie este Divortul.

MI-as dori enorm de mult sa raman eu cu copii,
Am probe scrise desprea relatia lor, fotografii din casa cu dezordine si mizerie.
As putea folosi aceste probe la proces ???
Am o problema cu sotia care vrea sa divortam.

Suntem casatoriti de 19 ani si avem 2 copii ( 8 si 10 ani ).
De doi ani locuim in Germania, toti patru rezidenti in acelasi apartament.
Pe data de 3 iunie am avut din nou o cearta din aceleasi motive: dezordine, mizerie in casa, nu gateste aproape de loc - 80% eu si restul ea - dar face ceva rapid doar sa se scape.
Acestea au fost motivele pentru cearta pe toata durata casniciei noastre. Eu cand vad dezordine si mizerie ma enervez si incep sa critic, doar verbal fara violenta. Citez sotia: "Decat sa fac curat si ordine mai bine citesc o carte, vad un film sau dorm".
De obicei supararea trecea relativ repede, 2 - 3 zile, pe urma, incepea sa faca cate ceva prin casa si dupa catva timp, se repeta povestea.

De data asta a spus ca nu mai poate si ca vrea sa divortam. Nu mai vrea sa fie criticata de nimeni si vrea sa fie libera.

Dupa doua saptamani ( 19/06/16 ), timp in care EU incercam sa rezolvam problema, am descoperit - mesaje pe telefon - ca are un inceput de relatie cu o alta persoana. Pana sa descopar mesajele am intrebat-o daca exista vreo persoane la mijloc, raspunsul era de fiecare data " Nu este nimeni, sunt singura ".

Din acel moment, ma ignora din toata punctele de vedere, pleaca de acasa, gateste foarte putin si pe fuga, in timpul saptamani pleaca peste noapte la celalalt, putinul timp pe care il petrece acasa sta mai mult pe telefon sau doarme, din anumite puncte de vedere ignora si copii - de exemplu nu mai face de loc teme cu ei.

Intrebarile mele sunt:
Faptul ca pleaca peste noapte se poate numi abandon de familie ?
As putea s-o dau afara din casa ? Cum ?
Ce imi sugerati sa fac in acesasta situatie?

Va multumesc anticipat