avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate selena_aron

Activitate selena_aron

Discuție Inselaciune?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu niste indrumari in urmatoarea poveste:

Anul trecut in februarie am dat nasului nostru de cununie (fara nici o alta legatura de sange) 5300 euro, pentru a ne achizitiona o masina prin firma lui. Avem un transfer bancar pentru 16.000 ron iar 1700euro i-am dat in mana fara nici un act. Problema este ca nici in ziua de azi nu avem nici banii nici masina. Pe parcursul anului trecut am tot insistat sa ne dea ori banii ori masina , dar... ne tot ducea cu vorba. La inceput ba ca masina e la ITP si dureaza, ba ca la politie dureaza sa ia numerele de inmatriculare....Apoi cand nu a mai tinut acest lucru a inceput sa ne spuna ca nu i-a placut masina respectiva si ca vrea sa ia alta. Am acceptat si asta un timp. Apoi deja am inceput sa ne cerem banii inapoi (sau masina daca exista). Nu am reusit sa ajungem la nici o intelegere. El nu neaga faptul ca i-am dat banii, si ne tot amana ca o sa ne dea banii (invocand diverse probleme pe care le-ar avea cu firma, cu statul - rambursarari de TVA intarziate,ca a platit salariile angajatilor....) . Noi am vrea sa facem plangere la politie, si as vrea sa va rog sa-mi dati cateva sugestii in acest sens. (Din schimbul de sms - uri reiese si suma si faptul ca trebuie sa ne dea acesti bani )
Va multumesc.
D-na ministru a spus ca "dubleaza alocatiile"pentru acesti copii....Mie mi se pare ca este doar praf in ochi... ca sa poata face acesta crestere fara sa se agite nimeni. Pentru ca alocatia de sprijin este pentru familie din cate am inteles si alocatia pentru copii e altceva. Ea a spus ca dubleaza alocatiile...dvs ce intelegeti prin aceasta? Pentru alocatia de sprijin nu este doar 42 de ron....
Alocatia de sprijin a familiei este de 42 de ron?
Buna ziua,
Pana la urma dupa cum am vazut cu totii dnul Ponta a marit alocatiile celor mai saraci 500000 copii. De ce se maresc doar aceste alocatii, ceilalti copii ce au? Din acest motiv as vrea sa va intreb ce as putea face pentu a lupta pentru drepturile copiilor mei, care sint discriminati ca nu sint tigani, si ca parintii lor muncesc si platesc taxele la stat. Unde trebuie sa ma adresez pentru discriminare si care sint pasii de urmat.
Va multumesc.