Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Marire alocatii copii discriminatoriu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Marire alocatii copii discriminatoriu

Buna ziua,
Pana la urma dupa cum am vazut cu totii dnul Ponta a marit alocatiile celor mai saraci 500000 copii. De ce se maresc doar aceste alocatii, ceilalti copii ce au? Din acest motiv as vrea sa va intreb ce as putea face pentu a lupta pentru drepturile copiilor mei, care sint discriminati ca nu sint tigani, si ca parintii lor muncesc si platesc taxele la stat. Unde trebuie sa ma adresez pentru discriminare si care sint pasii de urmat.
Va multumesc.
selena_aron a scris:

Unde trebuie sa ma adresez pentru discriminare si care sint pasii de urmat.

[ link extern ] /
Pe site aveti o sectiune legislativa unde regasiti ordonanta 137/2000.
Cel mai probabil ca este vorba de o politica sociala si ma indoiesc ca aveti vreo sansa de castig dar daca doriti sa incercati sa nu uitati sa ne tineti si pe noi la curent cu demersurile dvs.

Ministrul muncii a clarificat că nu este vorba de alocaţia de stat pe care o primesc toţi copiii, ci este vorba de alocaţia de sprijin a familiei.

Info: [ link extern ]
Alocatia de sprijin a familiei este de 42 de ron?
Conform ministrului, alocaţia de sprijin a familiei creşte cu 42 de lei.
Creşte cu 42 lei pe cap de puradel sau pe familie?