avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_c8747

Activitate catalin_c8747

Răspuns la discuția solicitare informatii cadastru
Exista cerere tip pe site-ul OCPI, pentru judetul/sectorul unde se afla imobilul. Raspunsul il puteti primi prin posta electronica in 3 zile lucratoare, dar va veni mai tirziu si prin posta. Aveti grije sa trimiteti impreuna cu chitanta de achitare a sumei necesare (20 ron era pentru persoanele particulare) si factura fiscala (la posta Romana aceasta este inclusa in Chitanta! eu a trebuit sa le dau o groaza de explicatii pentru ca nu intelegeau acest lucru!!!)

Stiam insa ca doar proprietarul poate face aceasta cerere si notariatul in cazul cind o cere proprietarul. Nu cred sa puteti obtine dv. Extras de Informare pentru Cartea Funciara, dar puteti cere proprietarului sa va arate o copie, original.
Buna ziua
As avea o intrebare referitoare la legatul cu titlu particular. Sint mostenitor avind aceasta calitate, testamentul fiind intocmit inaintea aplicarii legilor fondului funciar si de restituire a fostelor proprietati confiscate de regimul comunist. Autorul meu a specificat in testament ca ma lasa mostenitor "pe toate bunurile aflate pe teritoriul localitati X, aflate in curs de rezolvare, in situatia in care va avea cistig de cauza" si pentru care a facut el insusi Cererile de retrocedare inca din timpul vietii. La rindul meu am repetat aceste Cereri pe Legea 1 /2000, dupa decesul lui, invocind in acest sens testamentul. Titlurile pentru terenul arabil au fost emise pe numele lui, pentru o cladire confiscata pe Decretul Lege 83/1949, s-a emis hotarire de punere in posesie pe numele meu, fara sa primesc si suprafata aferenta acesteia in suprafata de citeva hectare, pe motiv ca nu mai exista, au fost impropietarite in regimul comunist alte persoane care au ridicat constructii. Pentru terenul forestier nu am primit invocindu-se ca nu este specificat in mod explicit. M-am judecat in administrativ si Hotarirea Comisiei Locale si Comisiei Judetene de aplicare a Legii fondului funciar au fost mentinute. Nu stiu cum sa procedez, poate ca este mai bine sa ma adresez Instantei in calitatea mea de mostenitor invocind Cererile depuse de autorul meu, care n-au primit pina acum nicio rezolvare, atita timp cit mie imi este contestata aceasta calitate?!
Va multumesc!
Multumesc. Desi sincer sa fiu, n-am prea inteles... nimic! "Ar trebui sa fie", sau asa este?! Sint doua lucruri, total diferite aici.

Sau atunci cind legile sint date de doctori in dreptul, au cu totul alta semnificatie?!
Multumesc mult!
Va multumesc mult! O zi frumoasa va doresc!
Am primit aceasta decizie intr-un dosar pentru ca nu am furnizat Instantei toate actele cerute de aceasta. Pentru redeschiderea cauzei cum trebuie sa procedez, sa fac Cerere de redeschidere, sau Cerere de recurs.
Taxa de timbru judiciar este jumatate din taxa judiciara platita la deschiderea actiunii (Cerere de evacuare 100 ron)?

Va multumesc!
In martie, aprilie 2015 Guvernul Romaniei a emis 2 Ordonante de Urgenta prin care stabilea ca terenul nelucrat mai mult de un an nu beneficiaza de subvetii de la UE. In anul 2014, anterior Ordonantelor, am avut terenul nelucrat, cei de la APIA mi-au refuzat subventia pe 2015, pe motivul ca in 2014 terenul nu a fost lucrat.
In acest caz nu este valabila neretroactivitatea legii? In opinia mea aceste legi ar fi trebuit sa stabileasca conditii pentru prezent si viitor, nu pentru o stare de fapt din trecut.

Va multumesc!