avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate LILI24

Activitate LILI24

Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc pentru raspuns.
In privinta cotelor parti legale eram informata, de aceea as dori sa revin cu precizari.
Apartamentul in cauza este cote parti comune: soacra mea si socrul decedat de curand.
Soacra mea are 80 ani, a suferit un infarct cerebral acum ceva ani, in urma caruia a ramas cu semipareza partea stanga (mana si piciorul), este deplasabila, dar nu poate sa se ingrijeasca singura, nu se spala singura, nu face mancare, nu isi ia un pahar de apa singura (ea spune ca nu poate ). In plus are inceput de dementa care se accentueaza (refuza sa iasa din casa, are pierderi de memorie, are senzatia ca ii dispar lucruri, etc).
Cat traia socrul meu el se ocupa cum putea de intretinerea ei, nu o lasa sa faca nimic de cand a avut atacul cerebral
Acum soacra mea locuieste la fratele sotului de putin timp, dar ea doreste sa vina in apartamentul ei, spune ca vrea sa renunte la partea ei de mostenire si la cota ei parte din apartament si sa se imparta apartamentul intre cei 2 copii ai ei, ca sa nu se mai faca inca o data succesiunea cand va fi ea sa nu mai fie
Avand in vedere ca este necesar ca cineva din cei doi copii sa aibe grija de ea (o persoana straina care sa o ingrijeasca, soacra mea nu accepta) si fratele sotului nu doreste sa se mute cu ea sa isi asume ingrijirea ei, asa ca sotul cu mine si un copil de 14 ani va trebui sa locuim cu ea, este legal ca fratele sotului sa aibe pretentia la jumatate din apartament si ingrijirea mamei sa fie doar in responsabilitatea noastra?
Noi asa cum am spus am vrea sa facem modernizari in apartament pentru a putea locui acolo si acest lucru ar ridica valoarea apartamentului, atunci cand va fi sa se faca succesiunea dupa soacra. Am vrea ca proprietatea apartamentului sa fie trecuta pe sotul meu, sa-l despagubim pe fratele sotului atat cat i se cuvine legal si sa ne asumam responsabilitatea ingrijirii soacrei mele.
Este posibil ca soacra mea sa renunte la drepturile pe apartament?
In acest caz fratele sotului ar avea drepturi egale cu sotul meu, chiar daca nu ar avea nici o responsabilitate in ingrijirea soacrei mele?
Ce ne sfatuiti sa facem? Ce variante avem?
Multumesc
Discuție Mostenire
Cat are dreptul la mostenire sotul meu daca tatal a decedat, daca o sa isi intretina mama supravietuitoare. Sotul meu mai are un frate.
Doresc sa mentionez ca este vorba de un apartament si am dori sa locuim in el impreuna cu mama lui, sa il despagubim pe fratele lui, astfel incat apartamentul sa fie trecut pe numele sotului (noi urmand sa accesam un credit pentru al putea despagubi pe fratele lui)
Am absolvit Universitatea Tehnica (studii de lunga durata) cu diploma de licenta si fiind functionar public de peste 9 ani (in alt domeniu decat cel juridic), am absolvit si Master Facultatea de Drept - Administratie Publica - 2 ani(cu diploma).
Diploma de Master Facultatea de Drept imi este suficienta pentru a profesa in domeniul juridic, sau este obligatoriu sa fiu absolventa a Facultatii de Drept?
Pe ce functii as putea sa aplic (de ex Secretar, consilier juridic)?
Va rog lamuriti-ma. Multumesc