avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate lacramioaravasuianu

Activitate lacramioaravasuianu

Daca la finante fostul sot nu apare cu venituri,propriu-zis el avand doar diurna , lucrand la o companie care are vapoarele inregistrate in Malta (paradis fiscal ),poate sa demonstreze doar cu martori ce a castigat ?
Am fost casatorita 30 ani cu un ofiter de marina . Ultimii 6 ani am fost separati financiar .Legal el nu apare cu venituri la finante de peste 15 ani .Eu am venituri modeste ,dar am fost ajutata mereu de parintii mei,atat financiar cat si in cresterea si educarea copiilor( ei fiind cadre didactice ) ,mai ales ca el era plecat si cate 8 luni o data.La inceputul casniciei am stat 3 ani la ai mei fara sa contribuim cu ceva . La inceputul casniciei eu am venit cu bani de la bunica si ai mei -60000 lei ,el cu nimic .Avem o casa cu 3500 m2 si un apartment facute impreuna ,iar el vrea acum mai mult de 50 %. Mentionez ca acolo eu am muncit terenul in cea mai mare parte a timpului ,avand pomi ,vie si gradina de legume,parculet in fata casei O avocata spune ca poate lua mai mult de 50% daca vine cu martori ca a castigat mai mult. E POSIBIL ASA CEVA ? Martorii pot fi mituiti
El nu are domiciliul din buletin acolo ,ci in apartamentul in care locuiesc eu. Adica cine e mai dibaci in a pune mana pe un bun comun are mai multe drepturi ?! Atunci legea e facuta stramb !
Politia mi-a spus ca nu are ce sa-i faca ,doar ca pot sparge yala,dar asa ma poate acuza ca am luat ceva de acolo care de fapt nu exista
Am divortat de curand si nu am facut partaj . Avem 2 locuinte ,un apartament la bloc si o casa care ca valoare este de 5 ori mai mare. Locuinta din buletin la amandoi este la apartament,dar el locuieste de cand ne-am separat la casa. Imediat dupa divort mi-a luat toate actele de proprietate si a schimbat yala la casa in care am si eu lucruri personale. I-am spus sa-mi dea o cheie si nu vrea .Nu ma lasa sa intru decat in prezenta lui . Nici nu am facut inventar asupra bunurilor . Cum pot proceda sa am acces in casa oricand ? Spune ca nu are intimitate sa vina cu o iubita acolo .I-am spus ca voi suna cand merg acolo ,dar nu are incredere ca fac asta . La bloc eu nu am schimbat yala. Multumesc anticipat !