avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate Dana2016x

Activitate Dana2016x

Ehei, am promis ca revin cu finalul telenovelei.Ma repet ....In Constanta nu se mai dau avize pentru vanzare ambulanta in statii sau diferite locuri, mi-au spus tare si raspicat DOAR LA TARGURI SPECIAL AMENAJATE, in locuri fixe ca sa ma exprim asa , nu se mai dau avize....prin urmare ,ai voie sa detii acte dar nu si loc#-o=D> vanzarea ambulanta nu isi mai are locul in Constanta, doar acele florari improvizate sau chioscuri cu legume facute in trecut , pe vremea stimabilului Mazare ,care nu se subinchiriaza chiar daca sunt in paragina si toate cele....
Va multumesc oricum pentru sfat ,
asta ne arata incaodata ca suntem un SAT cu multi STAPANI.
Toate cele bune!
Societate nou infiintata cod 4711 .
Intr-o scoala de cartier exista un spatiu , m-ar interesa sa deschid acolo un magazin cu produse de patiserie , produse ce vor fi achizitionate de la producator si bauturi racoritoare , ceva dulciuri ambalate.Intrebarea mea este , care sunt pasii si ce avize ,aprobari....acte imi trebuiesc.
Multumesc.
Multumesc, cu drag.
Asa voi face.....am sa revin cu finalul telenovelei.
ok,
insa eu am fost la ei, si nu mi-au dat in scris nici-o aprobare, verbal au spus ca nu se mai dau pe spatiile publice nici-un fel de aviz, insa in urma codurilor ce le am pe societate imi pot desfasura activitatea oriunde fara probleme.Precizez ca sunt din Constanta si chiar imi da batai de cap aceasta situatie.
Daca stiti ca exista un formular tip va rog sa specificati, pentru a merge cu el catre primarie.
Ce-i drept nu prea am vazut asemenea comercianti , decat fara acte acest fapt sare in ochi.....dar atata timp cat ai un cod activat si recunoscut....de ce spun ca nu se mai dau aprobari. Nu vreau sa ma trezesc luata pe sus .......abuzul de putere este in floare la noi.
Multumesc
Buna Marius DSV,
sunt administratorul unei societati nou infiintate cod 4711 .Intr-o scoala in cartier exista un spatiu , m-ar interesa sa deschid acolo un magazin cu produse de patiserie , produse ce vor fi achizitionate de la producator si bauturi racoritoare , ceva dulciuri ambalate.Intrebarea mea este , care sunt pasii si ce avize ,acte imi trebuiesc.
Multumesc, cu drag.:surrender:
Buna ziua,
#-oSunt S.R.L cu activitate principala 4711 ,secundar printre altele 4799 si 8230 ps. activitati ce se desfasoarala beneficiari si/sau in afara sediilor proprii.
Intrebarea mea fireasca , fiind societate nou infiintata este daca, de fapt stiu ca pot fi si vanzator ambulant , dar care sunt conditiile pentru a nu ma trezi cu dureri prea mari de la inceput. Ce avize ...sau ce...etc , documente sunt necesare pentru a functiona legal cu o masuta de bijuteri intr-o statie ....sa zicem, sau intr-un obor/targ saptamanal cu bauturi racoritoare si /sau alcoolice si produse de patiserie..
Va multumesc anticipat,
cu respect.
=D>