avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate danyel4269

Activitate danyel4269

Buna seara,am o nelamurire.Lucrez la o firma ce este subcontratata de o alta firma ce are lucrari la 125 de km de sediu.Eu trebuie sa plec de acasa la 5.30 sa ajung la 8.00 la lucrare.Totodata de acolo plec la ora 16.00 si ajung acasa dupa ora 18.00.Programul meu este 8.00-17.00.Diferenta de ore cum se ponteaza...
Rate bancare oprite din ajutorul de somaj
Este legal ca banca sa-mi opreasca toata suma imdemnizatiei de somaj,pentru intarziere plata rate credit?
Buna seara,am mentionat ca apartamentul este inchiriat de la primarie,deci eu ca chirias nu platesc impozit?

POPA GHEORGHE a scris:

Impozitul pe locuinta este platit de proprietar nu de catre chirias.

Impozit apartament inchiriat de la primarie
Domnule Emil explicatia gresita o dai dumneata.Service-ul ce nu are colaborare directa cu asiguratorul face niste lucrari de mantuiala si dubioase.Corect este sa caute un service ce colaboreaza cu asigurarea.
Da,te poate sanctiona dar numai in baza legii 61.Tu ai tulburat linestea in orarul facut de asociatie,dar conform legii 61 orarul este 13-14.Asa ca politia nu te poate sanctiona.Locatarul deranjat comunica la asociatie si ea te da in judecata.
Buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea,ma pot angaja cu contract de munca in Romania, in conditiile in care detin doar pasaport CRDS ?
Răspuns la discuția Litigii munca
Nu era vorba de cum trebuie sa procedeze in cazul demisiei ca aia o stiu ci de faptul ca a inceput sa urle la ea ca nebunul.
Discuție Litigii munca
Buna seara.Va comentez,sotia a lucrat intr-o firma si cand a vazut ca nu se respecta conditiile CIM a spus ca-si da demisia.Seful sau a sunat-o si a inceput sa urle la ea ca asa ceva nu se face. Ce poate face in situatia data? Si mai mult a amenintat-o ca o sa mearga la locul de munca unde se va angaja sa spuna... el stie ce....
Răspuns la discuția program de lucru si salarizare
tocmai ca spune ca ma plateste cu X lei la ora normala si ma plateste cu acest tarif inclusiv orele ce depasesc norma legala.