avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela1964

Activitate mihaela1964

Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, fiica mea a avut un proces de succesiune cu partaj care a durat trei ani, plus unul in care am asteptat sa vina hotararea scrisa, acum asteptam de 3 luni legalizarea acestei hotarari, nu mai stim ce sa facem, la adresa licuintei primite a fost inchsa apa, gazele si curentul de 6 ani, sumele la impozit se strang tot de atunci.
Cum putem sa urgentam aceasta legalizare , va rug frumos , pentru ca nu mai avem putere si nervi cu judecatoria sectorului 5 din Bucuresti ? Cine va plati toate prejudiciile din cauza ca ei nu isi fac treaba la timp ?
Multumesc frumos
Buna ziua, va rog sa ma
ajutati si pe mine, caci efectiv am ajuns la disperare... fiica mea a avut un proces de succesiune dupa tatal ei care mai are o fiica din alta relatie. Fiica cealalta este minora, mama ei a facut tot posibilul sa nu se faca succesiunea, am dat-o in judecata si s-a facut la tribunalul sect. 5 Bucuresti... dupa 2 ani s-a incheiat procesul si au publicat pe site-ul tribunalului un fel de rezolutie cu fiecare ce primeste.... am fost multumiti ca s-a terminat chiar daca fiica mea a iesit in paguba. Nu mai conteaza asta, e mult de explicat. PROBLEMA cea mare este ca de mai mult de 1 an de zile nu primim instiintarea oficiala, hotararea judecatoreasca nu se transmite, este inca pe masa judecatorului care a promis de mai multe ori ca se va ocupa, dar nu are timp. Va rog frumos , ce se poate face in situatia asta ? Fiica mea a primit o casuta care acum este partial distrusa, de 4 ani este nelocuita, e plina de mucegai si cu acoperisul cazut, nu putem sa facem nimic pentru ca nu avem nici un act. Cealalta a primit un apartament, pe care l-a inchiriat neoficial. Avand in vedere ca fiica mea este pensionata pe caz de boala si locuieste in prezent la tatal meu care are 80 de ani si este foarte bolnav ( eu locuiesc la 300 km de Bucuresti), daca se intampla ceva rau cu tatal meu, fiica mea ajunge in strada. Apartamentul lui va fi vandut, eu nefiind singura mostenitoare. Va rog ajutati- ma cu un sfat, fiind bolnava fiica mea nu poate locui la tara cu mine decat periodic. Ce posibilitate exista sa intre totusi dupa mai mult de 1 an de la terminarea procesului in posesia proprietatii sale blocata pe masa unui judecator care nu are timp sa se ocupe de ea. Pentru acest judecator este doar un dosar, pentru noi este o problema de viata si de moarte.
Va multumesc frumos pentru orice sfat puteti sa- mi dati
Multumesc frumos pentru raspuns
Legile referitoare la linistea publica se aplica si in mediul rural, aici ne confruntam cu adevarate torturi psihologice din partea unora care dau muzica foarte tare toata ziua si mai ales folosesc boxe al caror sunet (bubuiala sacadata repetitiva ) iti macina nervii ? Mentionez ca locuiesc la sat si cand am avut indrazneala sa-l rog sa dea macar bass-ii mai incet a urlat la mine ca aici suntem la tara si el face ce vrea in curtea lui. Va rog frumos invatati-ma ce sa fac ca nu mai pot trai in curtea si in casa mea , multumesc frumos.
Răspuns la discuția succesiune
multumesc frumos, asa vom face
Discuție succesiune
tatal fiicei mele a decedat acum un an si jumatate suntem divortatai), de atunci ne straduim sa facem succesiunea, el mai avand o fiica minora reprezentata de mama acesteia, care nu a fost casatorita cu defunctul. Aceasta persoana ne-a dus cu vorba de atata timp, ba ca nu are bani, ba ca nu are timp, etc. Pana la urma s-a hotarat sa faca succesiunea, dar cand a aflat ca nu poate beneficia de nici un ban din averea fetii sale, s-a dat disparuta. Fiica mea sufera de schizofrenie,este sub tratament si este foarte bine (are studii superioare si este cat se poate de lucida), dar beneficiaza de o pensie pe caz de boala si ajutor de handicap, fata sta mai mult la mine, ma ajuta la ferma, a facut o procura pe numele tatalui meu ca s-o reprezinte la notariat care este in alt oras. Problema este acum ca aceasta femeie iar amana succesiunea spunand ca fiica mea este fara discernamant si nu poate face succesiunea. Intre timp ea a incasat chiria pe un apartament de care noi nu am stiut un an si jumatate.
Va rog frumos sa ma sfatuiti, poate sa o scoata pe fiica mea din succesiune tot amanand atata si gasindu-i tot felul de motive? Cum putem proceda ca sa terminam odata cu necazul asta ? ea este stapana deocamdata si pe casa si pe apartament si pe doua terenuri, la ea sunt toate actele,a profitat ca era cu el in casa cand a murit. Este un adevarat cosmar, mereu gaseste cate ceva. Daca scot certificat de la IML ca fata are discernamant, este valabil practic 20 de zile, ma pune sa-l scot degeaba ca tot n-o sa se prezinte in timp util...efectiv isi bate joc de noi... daca e sa mergem in instanta, poate fiica mea sa o dea in judecata. daca asta contesta discernamantul fiicei mele...suntem cu nervii la pamant, va rugam sa ne credeti...si sa ne ajutati cumva...Intrebarea principala este daca poate sa o scoata din succesiune pe vreun motiv