avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters406210

Activitate ContSters406210

Răspuns la discuția Eventual Divort
Am incercat de cateva zile sa discut cu ea dar a venit nervoasa. Am incercat sa ii explic ca trebuie sa ne gandim la ce este mai bun pentru copil! I-am spus ca diferenta este doar unde doarme copilul si poate sa vina oricand sa o vada fara nici un fel de restrictie sau program.
Raspunsul iei a fost ca atunci una din doua va suferi. Cum adica? pai daca va dormii la tine voi suferi eu si si daca va dormi la mine va suferi copilu . Din cate am inteles considera ca mai bine sa sufere copilul decat ea .
Discuție Eventual Divort
Cu sotia mea suntem impreuna de 10 ani si de 6 ani casatoriti. In urma casatoriei a urmat un copil (fetita) acuma avand varsta de 5ani si cateva luni. De cand sa nascut fetita m am implicat foarte mult in cresterea ei si timp alocat . Cum tot m am implicat mai mult sotiei ia ramas mai mult timp pentru anumite hobby-uri ( sport , inot etc) . De la inceputul anului trecut pana nu demult a mai avut un seviciu par time iar din aceasta cauza a petrecut si mai putin timp acasa sau cand era acasa era obosita. Si incet am ajuns ca tot ce faceam in casa sau in curte , cumparaturi, gatit, strans in casa etc le faceam impreuna cu fetita care sa atasat enorm de mine. Acuma 3 saptamani seara imi spune ca nu mai poate, nu mai are energie pentru amandoi si tot felu de nimicuri la care eu ii spun ca daca nu mai poti dute pentru ca mai mult de atata nu am ce sa fac si dusa a fost cu copilul la mama iei.
In acest timp am vizitat copilul , a mai ramas si la mine peste noapte dar problema este ca mereu plange cand o duc inapoie , vrea acasa etc.
Custodia este clar ca o vom avea amandoi doar domiciliu se va stabili unde.
Exista sanse sa se stabileasca domiciliu la tata ( in casa in care sa nascut si a locuit ) ? Eu vreau doar binele copilului si fara a o restrictiona cu ceva pe mama.
Copilul sufera enorm si doar lipita de mine sta. O iau acasa si nu se joaca cu jucariile ei sa nu faca deranj sau alte chestii. Degeaba ii spun sa se joace ca mereu le strangeam impreuna nu se atinge de ele. Violente in familie nu au fost niciodata. Se poate divorta la notar sau mediator daca se va ajunge acolo pentru ca nu vreau sa ne facem de minune prin instanta?