avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate RaresCo

Activitate RaresCo

Unde pot sa reclam asistent medical

Buna ziua,

Bunicul meu este internat in Spitalul Medical Dej, unde urmeaza un tratament cu antibiotice foarte puternic, acesta fiind si motivul pentru care sta internat. Tratamentul este administrat de asistentii medicali de pe sectie. In decursul zilei de ieri, asistenta care i-a administrat tratamentul bunicului meu, nu i-a administrat tratamentul in mod corespunzator (acesta trebuie injectat foarte incet/lent), iar bunicul meu a facut un soc.
Nu o sa intru in detalii aici, dar dupa 6 ore de "lupte", au reusit sa il readuca intr-o stare stabila.

In timpul procedurii, bunicul meu a observat ca procedura de administrare e una diferita fata de administrarile anterioare (urmeaza tratamentul de 14 zile), iar cand i-a spus doamnei asistente ca acest tratament trebuie aplicat mai lent, aceasta a ridicat tonul si l-a luat peste picior, intrebandu-l pe un ton superior si sarcastic daca la Institulul Inimii din Cluj Napoca, unde a fost internat anterior in regim de urgenta), l-au administrat mai lent.
Ca fapt divers, medicul care l-a tratat la Institutul Inimii i-a recomandat sa fie atent la modul in care o sa i se administreze tratamentul pe viitor, deoarece este unul riscant, acesta fiind si motivul pentru care bunicul meu s-a permis sa ii spuna ceva asistentei care il trata.

Ce mi-as dori este ca 1) respectiva asistenta sa nu mai fie cea care ii administreaza tratamentul si totodata 2) sa fie cercetata disciplinar pentru faptele ei.

Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati putea spune care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac in continuare.

Multumesc anticipat,
Rares



Buna ziua. Azi m-am aflat intr-o situatie mai delicata si nu stiu cui ar trebui sa ma adresez. Este vorba de cardul de sanatate. Mie mi-a fost eliberat cardul in 2013, dar nu l-am ridicat niciodata (din motive personale, am ales sa nu folosesc serviciul de sanatate publica). Azi, cand am fost sa il ridic, doamna de la ghiseu mi-a spus ca nu il mai are. M-a intrebat de ce nu m-a interesat pana acum unde e cardul si m-a indrumat sa completez o declaratie pe proprie raspundere cum ca l-am pierdut. Eu nu am intrat niciodata in posesia cardului, motiv pentru care aceasta declaratie (cred ca) ar intra sub incidenta art 292 din Codul penal. I-am spus ca nu pot sa declar asta, Dansa mi-a spus ca daca nu declar asta, nu imi poate face un alt card, dupa care m-a poftit afara. Nu stiu ce trebuie sa fac mai departe, Cui as putea sa ma adresez? Multumesc, Rares
Răspuns la discuția Reclamatie expert tehnic judiciar
Poi daca pe documentul eliberat de expert scrie ca a tras concluziile cum ca curtea comuna a fost mai mare in anul 2000-2001 din:
"analiza planului si a schitelor, constatare la fata locului, alte surse", nu se considera rea intentie?

Adica poate sa spuna "Bine dom`le, am gresit, imi pare rau" ? Poi daca gresea si eu nu aveam toate actele doveditoare ce se intampla, imi lua vecinul curtea? Plus de asta, nu de aceea e expert, ca sa nu greseasca?
In curtea interioara este un par care are aproximativ 70 de ani, parul ala e a lui harap alb de creste intr`un an cat altii in 10?
Răspuns la discuția Reclamatie expert tehnic judiciar
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul prompt si profesionist.
As avea o intrebare, cand va referiti la documentele certe, credeti ca urmatoarele ar fi de ajuns?
1 - Plan/schita facut de expertul in cauza
2 - Plan care reflecta realitatea
3 - Rezolutia procesului care este acum pe rol (favorabila mie)

Daca nu, ati putea va rog sa imi sugerati ce alte documente ar fi necesare sau mai bine zis ar ajuta la dovedirea faptului ca expertul a incalcat legislatia?

Numai bine,
Rares
Răspuns la discuția Reclamatie expert tehnic judiciar
A..acum am inteles ce ziceti.
Da, aveti dreptate, este expert parte atunci. Sincer sa fiu nu stiam termenul si nu credeam ca este relevalt in contextul de mai sus. Si da, nu am experienta, eu lucrez in alt domeniu.
Răspuns la discuția Reclamatie expert tehnic judiciar
Buna seara,

Da, asa e . Dar domnule, sincer va zic, eu sunt stupefiat,.
Am ajuns sa traim in tara lui Papura Voda.

Numai bine,
Rares
Buna seara,
O sa incerc sa fiu cat mai scurt si la subiect.
Locuinta despre care o sa vorbesc mai departe are o curte privata (inconjurata de gard, cu poarta pentru acces ) si o curte comuna, cu drept de trecere inspre alti doi vecini.

Poveste lunga scurta, unu dintre vecini, s-a gandit ca ar vrea si el o bucata din curtea privata (ca na, sa intre si dansul cu masina). Eu pot demonstra ca vecinul nu are nici un drept asupra proprietatii pe care o revendica, dar "super expertul" (prieten foarte bun cu reclamantul - in caz ca conteaza) a ajuns la concluzia ca, defapt, inainte (prin anii 2000-2001) reclamantul avea drept de acces iar eu, i-am luat din teren (din terenul care odata era comun) si mi-am facut de cap pe acolo, adica am facut gard, mi-am facut un garaj etc.).

Eu pot sa demonstrez ca nu este adevarat...am toate actele din `51 incoace, cine a avut pamantul, schite, planuri de teren, cine l-a avut, cum l-a avut, cui l-a vandut,etc. Toate aceste acte si schite demonstreaza ca reclamantul nu are dreptate. Ce ma doare mai tarre sincer, e cum un expert technic judiciar, care are stampila pe care scrie "Ministerul Justitiei" poate sa deduca urmatoarele:
1 - reclamantul care l-a angajat are dreptate
2 - in anii 2000 reclamantul avea/beneficia de o curte comuma mai mare etc.

Procesul o sa se termine favorabil pentru mine, asta nu e o problema. Ce ma doare mai tare, e ca nu inteleg cum omul ala are o stampila pe care scrie "Ministerul Justitiei", oameni buni.

As vrea sa stiu daca exista vreo autoritate nationala careia pot sa ma plang. As vrea sa stiu ce se poate face astfel incat omul ala sa nu mai profeseze. Suna urat, dar oameni buni, ce se intampla daca nu aveam toate actele de 66 de ani incoace, ramaneam fara curte (la propriu, deocarece vorbim de cativa metri patrati..e cam greu sa ii imparti), doar pentru ca un expert a zis nu stiu cine ce?
Am inteles... multumesc.

Numai bine,
Rares
Buna ziua,

In cazul unui accident rutier al carui vinovat sunt eu, trebuie sa imi platesc cheltuilelile de spitalizare chiar daca sunt asigurat?
Mentionez ca a fost un accident din culpa, plus de asta cel sifonat sunt eu, soferul celalalt e bine, sanatos :=D> . Partea de daune materiale s-a rezolvat cu asigurarea.

Numai bine,
Rares