avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate RalucaPopa28

Activitate RalucaPopa28

Răspuns la discuția Curatenia in asociatie
Multumesc tuturor de implicare. Imi pare rau ca nu pot atasa cateva poze ca sa vedeti cum arata acest iluminator sau ce miros e in bucatarie (uneori) de la porumbei. Astazi la avizier era scris ca o data la 2 saptamani se va face dezinsectie in bloc, ghena, scara si ca, pentru o mai buna eficientizare recomanda sa se faca deratizare si in apartamente. (200 lei o astfel de actiune de apartament).

E ca si cum peste rahar dai cu miere. Exact asta simt ca se face. Usile de la ghene nu se inchid, gandacii circula, suntem sfatuiti sa ne facem deparazitare in casa (ceea ce nu e rau), dar focarul mare de infectie e inca acolo, in subsol, in iluminator.

O sa incerc sa discut cu Presedintele sa vad incotro.

Multumesc frumos
Buna ziua. M-am mutat de curand pe [editat]. Apartamentele de aici sunt prevazute cu iluminatoare. Adica bucataria si baia dau spre acest iluminator, practic o pot vedea pe vecina de alaturi. Mentionez ca blocul nostru are acelasi iluminator comun cu blocul vecin (sunt 2 blocuri implicate). Acest iluminator este un sac de gunoi pentru majoritatea locatarilor, este un focar de infectie pentru noi toti. Se arunca gunoaie, sunt porumbei care si-au facut cuiburi, sunt sobolani cat o sticla de mari, gandaci si ma opresc aici. Am tot discutat cu Administratorul de bloc sa incercam sa punem plasa sus pentru porumbei, dar mi s-a spus ca cei din blocul vecin nu vor. De reabilitat blocul nu s-a intamplat pana acum, desi s-a venit cu aceasta propunere de 3 ori si de 3 ori s-a refuzat. Nu se doreste deloc o igienizare, o curatenie generala. Pe scara blocului e plin de gandaci.

Cum si unde as putea sa fac o plangere? Directia de sanatate publica Bucuresti ar putea sa rezolve asta daca fac filmulete cu sobolani care urca pe pereti si mananca din porumbei morti? Totusi se respira acest aer insuportabil in toate bucatariile blocului.

Cum as putea sa sesizez Administratia blocului? Se pare ca trebuie cineva avizat sa le faca un control! Unde as putea sa merg sa depun o plangere?

Chiar mi-ar placea sa primesc un raspuns de la dvs. Multumesc frumos