avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate psimona22

Activitate psimona22

Multumesc!
Donatie loc de veci



Buna ziua!
A. a mostenit 2 locuri de veci, inainte de casatorie, acum fiind concesionate pe numele lui.
A. vrea sa doneze un loc fratelui sau B.
Trebuie ca sotia lui A. sa fie de acord cu donatia?
Donatia se face la notar sau doar la administratia cimitirelor?
Va rog, imi poate recomanda cineva un avocat care se pricepe in acest domeniu, al asociatiilor de proprietari?
Sa fie din Craiova sau din apropiere.
Multumesc.
Multumesc!
Am o rugaminte la cei care stiu, pot eu sa xeroxez lista de intretinere de la avizier, ca sa merg cu copia la primarie sau e ilegal sa iau lista de la avizier ca sa fac xerox?
Revin cu noutati.
Am depus si sesizare la Primarie, am vorbit si cu persoana care se ocupa de asociatiile de proprietari.
Sesizarea a fost semnata de 2 proprietari din 10 pentru ca din ceilalti 8 sunt 3 restantieri si 3 apartamente nelocuite.
Raspunsul este ca se va face un control dar nu se stie cand, din motiv de pandemie.
Asteptam controlul de 2 luni.
Deci "am rezolvat".
Ori cu reclamatii, ori fara, presedintii de asociatii "au liber" la ilegalitati.
Multumesc tuturor pentru raspunsurile la obiect.
O sa facem sesizare la primarie, mai ales ca suntem mai multi proprietari care vom semna.
Eu voiam sa-mi dea o lista cu proprietarii dati in judecata, sa vad daca vecinul meu, care este membru in comitetul executiv al Asociatiei figureaza la cei dati in judecata. Apartamentul lui trebuia chiar inscris la privilegiu imobiliar, pentru restante de peste 4- 5-6 ani.
Nu cred ca l-a dat in judecata dar as vrea sa am scris acest lucru si apoi sa ne adresam Primariei.
Unii vecini nu vor sa ne adresam direct Primariei, nu stiu de ce se tem.
Proprietarul respectiv e membru in comitetul executiv al Asociatiei, bun amic cu presedintele, se cred stapanii blocului.
La toate AG se lasa cu cearta, tipete, am ajuns sa chemam politia. Din ce in ce mai multi locatari refuza sa participe.

Ce putem sa-i cerem in scris presedintelui, ca sa dovedim mai sus, la Primarie, ca sunt cateva apartamente care nu platesc intretinerea si nu sunt date in judecata si apoi se folosesc de prescriptie.
Vrem in scris, ca suntem satui de tipete si jigniri!
Daca cerem lista cu apartamentele date in judecata e obligat sa ne-o dea?
Buna ziua,
Pe scara avem un apartament cu datorii la intretinere de 4-5 ani.
Posibil ca beneficiaza de termenul de prescriere de 3 ani. Am dreptul , ca proprietar sa cer presedintelui o lista cu apartamentele restante la intretinere de peste 3 luni si sa-mi raspunda in scris de ce doar unii sunt dati in judecata si unii nu?

Eu sunt cu intretinerea la zi si nu vreau ca vecinii mei sa beneficieze de prescriptie doar pentru ca sunt prieteni cu presedintele si sunt membrii in comitetul executiv al asociatiei de proprietari.
Ce pot sa cer in scris , in cererea mea, adresata presedintelui?
Răspuns la discuția asigurare distrugere locuinta
Multumesc!