Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Pe scara avem un apartament cu datorii la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Pe scara avem un apartament cu datorii la intretinere ...

Buna ziua,
Pe scara avem un apartament cu datorii la intretinere de 4-5 ani.
Posibil ca beneficiaza de termenul de prescriere de 3 ani. Am dreptul , ca proprietar sa cer presedintelui o lista cu apartamentele restante la intretinere de peste 3 luni si sa-mi raspunda in scris de ce doar unii sunt dati in judecata si unii nu?

Eu sunt cu intretinerea la zi si nu vreau ca vecinii mei sa beneficieze de prescriptie doar pentru ca sunt prieteni cu presedintele si sunt membrii in comitetul executiv al asociatiei de proprietari.
Ce pot sa cer in scris , in cererea mea, adresata presedintelui?
psimona22, utilizator
Buna ziua,
Ar trebui sa vedeti cine este dator din lista de intretinere afisata la avizier.
Nu ar strica sa cereti discutarea acestei situatii intr-o Adunare generala si sa cereti presedintelui situatia actuala a datoriilor precum si modul de recuperare a acestora.
Discutati cu ceilalti vecini aceasta situatie si cereti presedintelui In scris convocarea unei A.G. in care sa discutati aceasta situatie.
Ionut.ion, utilizator
Proprietarul respectiv e membru in comitetul executiv al Asociatiei, bun amic cu presedintele, se cred stapanii blocului.
La toate AG se lasa cu cearta, tipete, am ajuns sa chemam politia. Din ce in ce mai multi locatari refuza sa participe.

Ce putem sa-i cerem in scris presedintelui, ca sa dovedim mai sus, la Primarie, ca sunt cateva apartamente care nu platesc intretinerea si nu sunt date in judecata si apoi se folosesc de prescriptie.
Vrem in scris, ca suntem satui de tipete si jigniri!
Daca cerem lista cu apartamentele date in judecata e obligat sa ne-o dea?
ART. 28 din legea 196/2018
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate
aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii
dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele
asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.

(2) In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza
la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile
prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la
calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o
conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele
asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen
de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare
in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt
document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a
notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia
nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen
de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor
prevazute la art. 10.

Aveti dreptul.de a solicita in scris si daca nu va răspund puteti da in judecata asociatia.
Ar fi insa bine sa apelati la avocat dacă vreți sa ajungeți la judecata.
Banii dati la avocat ii veți recupera.
Legal,asociatia de proprietari detine obligatia sa informeze oficial in listele lunare de intretinere situatia fiecarui apartament,listele de intretinere detinand rubrica speciala cu "sume restante"
Este problema care se pate solutiona atat la nivelul comitetului executiv cat si in cadrul adunarii generale ,unde se supun dicutiei probleme curente
Legal,presedintele si administartorul d eimobil detin obligatia ca in cazul proprietarilor care acumuleaza sume cu titlu de restanta sa demareze procedura de recuperare debite in instanta de judecata
L nr 196/2018
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce
privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al
acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta
costul de multiplicare a acestora.
(2) În vederea bunei informări a proprietarilor, asociația de proprietari amplasează la loc vizibil
un avizier la care sunt afișate documente, în conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul
facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației
de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv
și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a
solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa
compartimentelor prevăzute la art. 10.

Art 29 (3) Orice persoană sau orice proprietar care se consideră vătămată/vătămat într-un drept al său
din cauza neîndeplinirii sau îndeplinirii defectuoase a atribuțiilor de către președinte, membri ai
comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator se poate adresa în scris
compartimentelor prevăzute la art. 10 sau, după caz, instanțelor judecătorești.
ynocentta, utilizator