avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Phidellio

Activitate Phidellio

Buna ziua,

Am si eu o dilema in legatura cu achizitionarea unui autoturism: la inceputul lunii Noiembrie 2020 am semnat actul vanzare-cumparare cu fostul proprietar al autoturismului. El nu a ajuns sa depuna actele la Taxe si Impozite, iar la sf lunii Noiembrie a primit o poprire de la banca in care era dispus si acest autoturism. Practic contractul vanzare cumparare a fost facut inaintea popririi respective. Cum as putea sa continui aceasta opeartiune sa pot inscrie masina?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Va deranjez si eu in legatura cu o problema de care as putea sa ma lovesc in scurt timp(adica neoficial intra in insolventa, oficial nu se stie nimic, dar vreau sa fiu pregatit):

1) ce drepturi are angajatul in cazul in care firma se inchide? (drept la salarii compensatorii, la CO neefectuat platit, preaviz, etc) - exista vreun update al legii nr. 200/2006?

2) daca nu se vor respecta aceste drepturi ce cai de atac sunt si ce pasi se vor urma pentru a putea beneficia de acestea fara proces.

3) cum se procedeaza cu somajul in cazul in care nu imi pot gasi un loc de munca in timp util? in ce conditii pot beneficia de el? cat timp pot beneficia de el? pot fi angajat part time si sa beneficiez si de somaj?

Va multumesc pentru timpul acordat si imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect, dar ce am gasit eu era destul de vechi si vreau sa fiu sigur ca nu sunt prins in offside.
O zi placuta in continuare:)