avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate gabita1988

Activitate gabita1988

Răspuns la discuția Esalonare datorii catre Radet
Banuiesc ca a primit respectiva adeverinta, din moment ce a putut sa vanda ulterior. El practic si-a achitat restantele acumulate pana in mom inceperii procesului, celelalte insa din timpul procesului care a durat cam 2 ani, nu le-a platit, pt ca instanta asa a hotarat.
Datoria de 10.000 lei din prezent o reprezinta facturi de Radet neachitate din luna martie 2016-august 2016, la care se adauga vreo 700 lei penalitati Radet.
A avut loc AG si s-a stabilit sa cotizam fiecare apartament cu 150 lei pt un avans Radet ca sa ne rebranseze si sa ne esaloneze restul datoriei. Problema este ca oamenii nu vor sa plateasca , mai ales cei cu centrale proprii desi multi le au din vara asta.Intrebarea este daca este legal sa le solicitam aceste sume. Eu ma gandeam ca ar fi bine sa le consideram ca o majorare a fondului de rulment, dar comitetul nu a fost de acord.
Buna ziua!
Sunt proprietarul unui apartament dintr-un bloc de 4 etaje, 2 scari , 30 apartamente, din Bucuresti, al carei asociatii de proprietari a acumulat datorii la Radet de 10.000 lei, si ca urmare am fost debransati. Problema e ca nu sunt restantieri in prezent la intretinere, iar administratorul spune ca aceste datorii provin din facturi neplatite si penalitati, din cauza proprietarilor care nu au platit la timp cotele de intretinere, dar el nu a aplicat niciodata penalizari acestora. In trecut a existat in bloc un rau platnic, ce a fost actionat in judecata, si pt care instanta a hotarat ca trebuie sa isi achite restantele stabilite la data inceperii procesului, restantele acumulate pe perioada procesului (2 ani) ramanand pe seama asociatiei. Intre timp acest proprietar a vandut apartamentul respectiv. Administratorul spune ca si din cauza acestora , nu a mai putut el sa asigure din fondul de rulment existent plata facturilor curente. Intre timp am ramas si fara presedinte pt ca ex. si-a dat demisia pe motiv de sanatate si in conditiile actuale nimeni nu vrea sa ii ia locul.
Intrebarea mea este ce putem face acum? Ne-am gandit sa cerem o esalonare a datoriei la Radet, dar nu stim cum e corect sa fie stabilite cotele, mai ales ca in bloc sunt si apartamente cu centrale termice. La cererea noastra catre administrator sa ne furnizeze date privitoare la situatia restantierilor din aceea perioada problematica ( e vb de anul 2014) ne-a spus sa ne angajam un expert.