avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate DanielNitoi

Activitate DanielNitoi

Răspuns la discuția Partaj
Am depus declaratie pe proprie rapsundere model tipizat dar nu olograf.
Discuție Partaj
Buna ziua,
In cadrul unui proces de partaj, am solicitat ajutor public judiciar , constand in esalonarea platii taxei judiciare de timbru , echivalentul in lei a 350 euro. Ieri a avut loc procesul pentru solutionarea cererii si rapsunsul pe seit ul judecatoriei este :
Solutia pe scurt: Pentru a da posibilitatea pârâtului să depună înscrisuri în sus?inerea cererii de ajutor public judiciar conform anexei T- 04.06.2018
Document: Încheiere - Investire cu formula executorie 21.05.2018
Ma poate ajuta cineva , sa mi explice ce inseamna acest lucru? Mentionez ca am depus adeverinte de venit, grafice rambursare a creditelor precum si certificatul de nastere a fetitei pe care o am in intretinere.
Buna seara,
Am promis ca voi reveni pe forum si tin sa transmit tuturor tatilor care incearca sa obtina stabilirea domiciliului copilului/copiilor la ei ca SE POATE.Am primit azi pronuntarea in cazul meu si in prima instanta ( fond) am obtinut stabilirea domiciliului fetitei mele la mine. Deci se poate!
Va multumesc! I am trimis si pe numarul de telefon pe care il foloseste acelasi mesaj ca si pe mail , dar voi face si o notificare pe care i o voi trimite la adresa sa de domiciliu.
I am trimis mail saptamana trecuta , pe 18.11 in care i am spus ca poate sa vina oricand sa vina sa vada fata , dar sa fiu anuntat in prealbabil pentru a nu perturba progamul fetitei de somn si nici al meu de serviciu.
A venit o data cu o cumnata de a ei , insa fetita dormea iar eu nu am fost anuntat ca va veni. I am zis sa astepte o ora insa nu a asteptat. In intampinare scrie ca vine aproape zilnic sa o vada, dar niciodata nu m a anuntat ca ar veni si nu am cunostinte ca ar fi ajuns sau nu la noi. Mai scrie in intampinare ca sotul ei a trecut peste frurstrare si ca o ajuta neconditionat, insa stiu ca tot ce fac este doar din RAZBUNARE iar fetita este obiectul razbunarii! Alocatia de stat a fetitei o incaseaza tot ea ( de 1 an si 3 luni fetita nu a primit alocatia).
Buna ziua,
Am revenit si va spun ca azi mama fetitei a deschis proces de exercitare exclusiva a autoritatii parintesti pe motiv ca as fi extrem de agresiv ( a depus o plangere penala la politie , care a ajuns la Parchet fara nici o dovada ca as fi agresat o -nici nu am facut acest lucru). De asemenea a facut si o plangere importiva mea , prin care cere ca fetita sa i fie incredintata pe acelasi motiv ( inventat) ca as fi agresiv! Ce reprezinta aceasta plangere catre judecatorie?
Discuție Nume minor
Buna ziua
Va rog o informatie . Am o fetita dintr o relatie extraconjugala , la momentul nasterii fetitei ambii parinti fiind casatoriti cu alti parteneri ( eu acum sunt divortat iar mama fetitei este casatorita in continuare) In urma unei actiuni in tagada de paternitate , s a dovedit prin testul ADN ca eu sunt tatal fetitei iar prin hotarare judecatoreasca s a stabilit ca numele sotului mamei sa fie radiat din certificatul de nastere si ca eu sunt tatal . Autoritatea parinteasca este exercitata de ambii parinti iar fetita este la mine de 1 an si 2 luni! Conform legii, fetita va purta in continuare numele mamei pe care l a avut la nastere , respectiv cel al sotului ei! Ce trebuie sa fac , ca fetita sa poarte numele meu? Mentionez ca nu putem ajunge la un consens in privinta numelui si nici a domiciliului pe care fetita il va avea!
Am decis sa renunt la procesul initiat. Oricum cererea nu a fost timbrata asa ca va fi anulata. Voi astepta sa faca ea primul pas .Multumesc tuturor pentru sprijinul acordat si voi reveni cu vesti pe masura ce vor aparea!
Nu este vorba ca neaparat mama vrea razbunare, ci mai mult decat oricine sotul ei si sora sotului ei .Pe ei nu i intereseaza soarta fetitei mele ci doar sa se razbune ,stiind cat de mult imi iubesc fetita. Mai mult decat atat acest sot al ei imi pretindea, prin intermediul mamei fetitei , o anumita suma de bani pentru ca el sa semneze pentru a permite efectuarea expertizei ADN , fara sa stie ca in cadrul procesului de tagada paternitate nu este nevoie de semnatura lui! De aceea spun ca , impreuna cu sotul ei si rudele acestuia , pentru a se razbuna vor incerca orice varianta ( inclusiv aceea de intimidare) de a avea fetita. Deasemeni prefer sa deschid eu procesul aici , in localitatea de unde sunt, decat sa deschida ei in localitatea de unde sunt ei( ambele localitati sunt in acelasi judet).