Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nume minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nume minor

Buna ziua
Va rog o informatie . Am o fetita dintr o relatie extraconjugala , la momentul nasterii fetitei ambii parinti fiind casatoriti cu alti parteneri ( eu acum sunt divortat iar mama fetitei este casatorita in continuare) In urma unei actiuni in tagada de paternitate , s a dovedit prin testul ADN ca eu sunt tatal fetitei iar prin hotarare judecatoreasca s a stabilit ca numele sotului mamei sa fie radiat din certificatul de nastere si ca eu sunt tatal . Autoritatea parinteasca este exercitata de ambii parinti iar fetita este la mine de 1 an si 2 luni! Conform legii, fetita va purta in continuare numele mamei pe care l a avut la nastere , respectiv cel al sotului ei! Ce trebuie sa fac , ca fetita sa poarte numele meu? Mentionez ca nu putem ajunge la un consens in privinta numelui si nici a domiciliului pe care fetita il va avea!
Va puteti adresa instantei cu cerere de incuviintare nume, insa sunt de parere sa mai asteptati sa vedeti cum se vor desfasura lucrurile in privinta locuintei copilului. Daca va ramane sa locuiasca la dvs, ati avea sanse ca cea mica sa poarte numele dvs.
La fel, a r fi sanse daca mama ar divorta si ar reveni la numele de dinainte de casatorie.
gi-jane2, moderator