avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate thomytza

Activitate thomytza

Buna ziua ! Va rog respectuos sa ma ajutati !
Sunt casatorit si am o fetita de 7 luni. Ptr ca la nasterea copilului , in apartamentul meu bun propriu nu era posibila locuirea cu un copil mic, de comun acord cu sotia am procedat la reamenajarea si igienizarea lui. Ptr ca veniturile salariale sunt limitate si nu am avut o suma stransa anterior in acest sens, amenajarea propriu zisa a durat cateva luni. In tot acest timp, datorita conjuncturii amintite , ea si fata au locuit la soacra mea iar eu am locuit in apartamentul meu unde am facut lucrarile respective. In fapt a intervenit o separare in fapt dar determinata de aspectele mentionate. Pe toata aceasta perioada am cumparat ptr fetita tot ceeace a avut nevoie ( lapte, scutece, haine, patut, carut,etc) si sotiei i-am dus periodic alimente. Surpriza a venit acum cand m-a dat in judecata solicitand alocatie de intretinere motivand ca am fost separati in fapt si ca am contribuit sporadic si numai la cerere la intretinerea fetei ??!! Ce pot face in aceasta situatie ? Pot cere termen ptr aparator ? Are sens sa incerc sa caut ceva chitante , bonuri de casa de la market ptr a putea dovedi ca lucrurile stau altfel sau este mai bine sa fiu de acord cu cele solicitate fara a -mi face vreun fel de aparari ?
Sunt casatorit de cca 10 luni si din pacate nu mai merge. Cu cca 1 luna inainte de casatoria civila m-am inscris in programul rabla si am contactat un credit prin banca ptr achizitionarea unui auto. Am platit acel 5 % avans dealerului, am radiat rabla( bun propriu dinaintea casatoriei),am dat un avans la banca cu o zi inaintea zilei in care am scos actele de casatorie si in dimineata nuntii am fost la banca si am semnat contractul de credit si banca mi-a virat diferenta de bani catre dealer. Creditul este pe numele meu si tot eu am platit fiecare rata masina si rata asigurare CASCO. Intrebarea este daca este considerat bun comun sau bun propriu ? Am locuit impreuna cu sotia cca 3 luni dupa care am locuit separat fiind despartiti in fapt. Va rog sa ma ajutati sa aflu care este situatia masinii si ce repercursiuni are asupra partajului. Va multumesc !