avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate andreeapanican

Activitate andreeapanican

Discuție risc maternal
buna ziua , as vrea sa stiu cum se calculeaza concediul de risc maternal , mentionez ca din 19 februarie voi intra in risc , avand in ultimele 6 luni un venit brut de 3442 cu tot cu norma de hrana si spor de situatii vatamatoare .. ideea e ca nu stiu , se ia in considerare si norma de hrana si sporul de sit . vatamatoare sau strict salariul de incadrare ?acum in ianuarie salariul de incadrare a crescut la 3259 fara indemnizatie de hrana si sporul respectiv . Am fost si in noiembrie in CM 7 zile cu 75% si in ianuarie cu 100% .
buna ziua, as dori sa ma lamureasca cineva in legatura cu urmatoarele aspecte Sunt arhivar intro institutie de stat , gradatia 2 si avem o sentinta definitiva data de Curtea de Apel Cluj eu si restul colegilor pentru plata unor drepturi salariale si egalizarea salariilor cu a celor din celelalte inspectorate de munca , dupa nivel de studii , vechime etc..problema mea e ca eu nu am corespodent in nici unul dintre itm uri din tara.Cum se va aplica in cazul meu acordarea acelor drepturi
Buna ziua! sunt personal contractual , arhivar mai precis si vreau sa stiu daca aceea modificare a codului muncii referitoare la salariul diferentiat se aplica si in cazul meu avand in vedere ca sunt incadrata cu studii medii dar am studii superioare in domeniul in care activez, respectiv facultatea de arhivistica! postul de arhivar nu prevede studii superioare dar se poate face transformarea sau sa fiu cumva promovata nu? in baza carei legi sau articol?sefa mea mi-a zis ca doar dupa 3 ani pe functie pot cere promovarea. Din cate stiu eu si personalului contractual i se aplica aceea promovare din debutant la gradul urmator superior , adica in cazul meu dupa 6 luni trebuia sa fiu din arhivar debutant arhivar gradul 2? mentionez ca lucrez in cadrul unei institutii care este ordonator tertiar de credite , iar ordonator secundar este inspectia muncii! ideea e ca nimeni nu imi zice in mod clar cum pot sa trec pe studii superioare!
Răspuns la discuția drepturi salariale
multumesc frumos de raspuns
bunaziua ,as dori daca se poate sa imi raspunda cineva la urmatoarele nelamuriri:

- lucrez de 4luni ca si arhivar la itm si vreau sa stiu pe baza caror acte normative , pot cere de ex spor de praf sau spor de confidentialitate in conditiile in care in contractul de munca am clauza de confidentialitate.

-se acorda spor de vechime incepand cu 3 ani vechime ,in conditiile in care eu am intrebat o colega si mi s-a zis ca nu exista asa ceva la personalul contractual din institutie , salariul este negociat si asta e. adica ca am 5ani ca 10 , salariul de baza va fi acelasi.