avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate cristivstan

Activitate cristivstan

Buna ziua,

Am dori sa devin broker de advertising, adica sa cumpar spatii publicitare, online si offline, si apoi sa le vand mai departe.

Este suficient codul CAEN 7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate sau mai am nevoie si de altul?
Răspuns la discuția Adaugare coduri CAEN PFA
Am fost la Registrul Comertului, am adaugat 4 cadouri CAEN si nu mi-au cerut nici o diploma.
Buna ziua,

Care sunt codurile CAEN necesare pentru a vinde spatiu publicitar pe site-urile mele?

De asemena, m-ar interesa si pentru cumparea spatiilor de publicitate de pe alte site-uri, care nu sunt administrare de mine, si revanzarea lor catre alti clienti.

Mentionez ca sunt PFA.
Răspuns la discuția Adaugare coduri CAEN PFA
@djszabi

Buna ziua,

Am fost la ONRC, am adaugat 4 coduri CAEN secundare si nu am platit nimic. Nu a trebuit sa justific experienta pentru cele secundare.
Discuție Site anunturi
Buna ziua,

Sunt PFA si am urmatoare coduri CAEN:
- 6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe (activitate principala)
- 6201: Activitati de realizare a soft-ului la comanda
- 6312: Activitati ale portalurilor web
- 7311: Activitati ale agentiilor de publicitate
- 7410 Activitati de design specializat

Am dori sa realizez un site de anunturi afaceri online (vanzare cumparare), lichidari de stocuri si inchirieri imobiliare.

Sunt suficiente codurile pe care le am sau trebuiesc adaugate altele?

In ceea priveste datele cu caracter personal, trebuie sa ma inregistrez ca operator? Pentru cont, utilizatorul trebui sa treaca numele, prenumele, emailul si un nume de utilizator.

Multumesc.
Buna ziua! O persoana fizica (neautorizata), care a facut in 2018 venituri de pana in 3000 de lei, promovand niste produse, trebuie sa depuna declaratia unica? Mentionez ca a primit banii prin Paypal, si apoi i-a retras intr-un cont bancar.
Discuție Factura hosting
Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie: realizez un site pentru un client si acesta nu are nici domeniu, nici pachet de gazduire cumparate. Si m-a rugat pe mine sa le cumpar. In aceasta situatie, eu as fi intermediar, dar nu voi adauga comision, cat costa domeniul si gazduirea, atat voi cere clientul. Voi justifica cu facturile.

Eu detin un PFA, cod CAEN principal 6311 ("PRELUCRAREA DATELOR, ADMINISTRAREA PAGINILOR WEB SI ACTIVITATI CONEXE"), plus doua secundare, 6201 ("Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)") si 7410 ("Activitati de design specializat"). Domeniul, cat si pachetul de gazduire le voi cumpara pe PFA.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1) Specific si in contract preturile pentru domeniu si pachetul de gazduire sau doar pe factura?

2) Avand activitatile de mai sus, pot sa fiu intermediar sau reseller de hosting?

3) Domeniul si pachetul de gazduire vor trebui reinnoite dupa un an. Atunci, mai fac contract sau trimit doar o factura?
Buna ziua.

Sunt PFA, cod CAEN 6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe si as vrea sa mai adaug ca activitati secundare urmatoarele coduri CAEN:

1) 7311 - Activitati ale agentiilor de publicitate;
2) 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client);
3) 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet (pentru a face un magazin online).

Si acum intrebarea: trebuie sa justific experienta cu diplome/cursuri in aceste domenii? Mentionez ca pentru activitatea principala (6311) am folosit diploma de licenta.
Răspuns la discuția Impozit sediu profesional
Pe contractul de comodat scrie "sediu cu activitate" si pot desfasura si la terti.

Pana la ce data trebuiesc depuse documentele la administratia financiara?
Buna ziua,

Am un PFA cu sediul profesional acasa. Daca nu deduc cheltuielile cu utilitatile, trebuie sa platesc impozit separat fata de cel pentru toata casa?