avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate manole doru

Activitate manole doru

Răspuns la discuția Taxa inmatriculare auto
Poti inmatricula autoturismul fara plata timbrului de mediu, mai nou noii nostri guvernanti fac legile cu portite, exista o portita in noua ordonanta a guvernului privind instituirea platii timbrului de mediu, prin care toti romanii pot inmatricula autoturisme fara a plati timbrul de mediu.
Răspuns la discuția Sesizare Enel
Sesizati acest aspect atat fata de administratorul parcului(primariei), fiind pe domeniul public, dar si societati de distributia energiei electrice din localitatea dvs. Faceti un memoriu si-l inregistrati in ambele locuri la registratura, solicitand un raspuns scris, daca nu va raspunde in 30zile reveniti cu o cerere sa va raspunda si ce masuri au intreprins. O zi buna.
Răspuns la discuția cererea de eliberare conditionata
Este foarte definitoriu, raportul comisiei din cadrul penitenciarului, propunerea acestora si termenul care-l acorda instanta de judecata de pe langa penitenciar.
Te va notifica compania contractanta, apoi vor cesiona creanta fata de firme de recuperari creante, acestia la randul lor te vor hartui cu notificari de plata si hartuiri telefonice ale angajatilor acestora. Legal este ca firma contractanta sa ceara incuviintarea executarii silite, daca aceasta se face in termenul de 3ani, acestia pot sa-ti execute drepturile banesti sau bunurile proprii, in limita sumei incuviintate de instanta, daca executarea nu continua prin acte subsecvente in intervalul de 6luni de la ultimul act de executare intocmit la cererea creditorului, poti invoca intr-o contestatie la executare perimarea actelor de executare si implicit daca s-a implinit termenul de 3ani de la incuviintare sa ceri prescriptia executarii silite a sumei ce se executa, fiind ca nelegala.
aqwszx a scris:

Problema ar fi in felul urmator:
Cineva l-a prostit pe fratele meu sa inmatriculaze o masina pe numele lui. Acest individ, din alt oras, i-a promis fratelui meu ca plateste el taxa de inmatriculare, si tot ce e nevoie, doar ca pe acte sa apara numele fratelui meu. Ieri, am descoperit fara sa vreau ca fratele meu are de platit o taxa de inmatriculare in valoare de 5100 lei + penalitati. El nu are masina. Masina e proprietate personala a acelui individ. Acest individ si-a scos numere (negre, nu rosii) dar nu a platit taxa. I-a cerut fratelui meu si o copie C.I. ca sa poata "plati taxa". Posibil sa fi vandut masina deja. Acel om nu mai raspunde la telefon, probabil i-a dat un nume fals. Cum as putea sa oblig acea persoana sa-si plateasca taxa? Ce as putea sa fac sa nu ramana asa? Problema e ca Apartamentul in care locuim e coproprietar, si tare mi-e frica sa nu-l execute silit in ultima instanta, pentru ca nu avem de gand sa platim, si chiar daca am vrea nu avem de unde. M-am gandit sa-l duc de urechi la procuratura sa depuna o plangere. Oare se poate face ceva? :(


Poate fi impozitul auto datorat Primariei- Serviciul de Impozite si Taxe Locale, eu cred ca fratele tau a declarat mai multe autoturisme pe numele sau in vederea inmatricularii acestora, dar nu a mai radiat dupa ce le-a instrainat noilor proprietari. Acest impozit, curge pana cand intervine o modificare a starii de proprietate pentru fiecare autoturism in parte. Mergi la Serviciul de Impozite si Taxe, solicita un certificat fiscal cu toate bunurile ce le are declarate fratele tau la primarie si vezi acolo ce si cu.
Poti inmatricula autoturismul definitiv in Romania fara a plati timbrul de mediu. Prin hotarare judecatoreasca de exceptare la plata acestuia. Contacteaza un avocat din judetul tau sa te lamureasca cu noua lege - O.U.G nr.9/2013 privind exceptarea la plata, Mult succes.
retinerea pretinsei contraventii o face organul constatator, aplicarea sanctiunii contraventionale o face agentul de politie rutier in termenul de 6luni de la savarsirea contraventiei, parerea mea e ca nu vei avea castig de cauza, verifica mai bine daca pretinsa contraventie a fost retinuta cu mijloc tehnic omologat si certificat metrologic, pt. a fi o proba veribila, in rest pe teza ta , nu te vad bine, nu tine
Daca actul juridic s-a nascut-(a luat fiinta), inainte de 01.oct.2011, te vei judeca pe vechiul Cod civil.Cand proba cu martori nu poate fi primita, peste si ce contine actul juridic_(inscrisul), martorii pot fi folositi in probatoriu cu privire la elemente care au legatura cu inscrisul, dar nu cu continutul acestuia.