avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Dana1

Activitate Dana Dana1

La acel -1%din venit contează dacă sunt angajata cu norma întreaga sau jumătate de norma?
Multunesc!
Dacă mă angajez cu jumătate de norma se reduce impozitul? Eu as plăti impozit pe salar atât ca angajat cat și ca angajator, deci o gramada mica de bani, iar din estimările mele, cel puțin deocamdată nu știu ca as ajunge la venit de 2000 de lei pe luna. de ăsta caut dacă este alta varianta mai rentabila.
Bună! Eu fac handmade, croseta, tricotat si martisoare. As vrea sa îmi fac o forma legala sa pot vinde atât online cât și în piețe și la târguri. O varianta rentabila la care am ajuns este microîntreprinderea, dar eu lucrez singura calculând venitul lunar nu știu totuși cât de rentabil e. Ideea e ca dacă tot muncesc 8-10 ore pe zi sa îmi și renteze sa nu dau o gramada de bani la stat din puținul încasat. întrebarea mea este dacă ar mai exista vreo forma legala? am auzit vorbindu-se de certificat de meșteșugar. SE poate? PFA cade din calcul având în vedere noile impozite și taxe :) La varianta de micro mi-as face și angajare :) As avea nevoie de sfaturile voastre!
MULȚUMESC !!!!