avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate vlad067

Activitate vlad067

Salariul am ales sa.l primesc intr.un cont din tara, de unde ii si virez. Tocmai acele "posibile probleme" mentionate de dvs ma intereseaza. Care ar fi ele? Se poate dovedi foarte usor logodna, dupa atatia ani, plus obligatia mea legala de a participa la cresterea copilului.
Nu scriu donatie pentru ca sumele depasesc deseori echivalentul a 25000 lei, moment in care donatia se face prin act la notar.
Nu stiu cum e cu dubla impozitare, dar ma inscriu la art 76 alin 4 lit o din Codul Fiscal: nu se impoziteaza. Tara e non UE, angajator strain fara legatura cu Ro, primesc salariu pe baza de contract dintr.o activitate dependenta. Daca ma gandesc bine, nici nu se declara. Daca eram casatoriti cred ca se evitau niste semne de intrebare, dar situatia ramane. Multumesc l
Nu sustin nimic. Vroiam doar sa stiu daca e vreo problema, nu vreau sa incalcam legea din necunoastere. Nu cred ca sta nimeni decenii in concubinaj, copil impreuna etc ca sa ascunda vreun obscur serviciu prestat si sa spele cateva mii de E pe luna. Fiecare are locul lui de munca, doar ca eu a trebuit sa plec in strainatate ca sa putem plati nenorocirile de credite. Daca singura noastra problema este o eventuala ancheta de spalare de bani m.am linistit. Va multumesc pentru raspunsurile date
Cum sa am contract...desi nu suntem casatoriti suntem o familie. Unde totusi se incadreaza sumele date? Daca le viram ca daruri ar fi trebuit sa fac act de donatie la notar,care ar fi luat 0.25%...pentru ca sumele depaseau plafonul de 25000 lei sub care legea nu cere act. Pot fi daruri intre logodnici? Acestea sunt reglementate de lege in vreun fel? Practic sunt suport pentru familia mea, dar cum se incadreaza aceasta in legislatia actuala...as vrea sa stiu daca statul poate avea vreo pretentie asupra lor. Iarasi,nu intreb de situatia salariului meu, ci doar de incadrarea legala a sumelor virate. Ce reprezinta ele dpdv legal si daca ANAFul poate avea vreo pretentie. Scuzati lungimea postului
Multumesc pentru raspuns. Intrebarea mea era daca i se considera ei venituri, fiind sume primite lunar si peste limita la care se poate face o donatie fara acte la notar. Nu stiu daca recunoasterea statutului de logodna poate justifica transferurile. In mod sigur intre soti nu ar fi fost probleme. Cat despre impozitarea salariului meu, aceasta se face la angajator si nu este obiectul intrebarii
Buna ziua. Lucrez de cativa ani in strainatate iar salariul este platit direct in contul din tara, concubina fiind imputernicita. In fiercare luna virez toti banii primiti cu titlul de "salariu" in contul ei, pentru copilul nostru si plata creditelor la care sunt codebitor. Intrebarea mea este: se considera aceste transferuri un venit nedeclarat pentru ea si i se va lua impozit? Incalcam legea in vreun fel? Sumele depasesc deseori 25000 lei (echivalent), nu am trecut "donatie" la descriere ci pur si simplu "transfer".
Multumesc