Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bani transferati concubinei = venit nedeclarat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bani transferati concubinei = venit nedeclarat?

Buna ziua. Lucrez de cativa ani in strainatate iar salariul este platit direct in contul din tara, concubina fiind imputernicita. In fiercare luna virez toti banii primiti cu titlul de "salariu" in contul ei, pentru copilul nostru si plata creditelor la care sunt codebitor. Intrebarea mea este: se considera aceste transferuri un venit nedeclarat pentru ea si i se va lua impozit? Incalcam legea in vreun fel? Sumele depasesc deseori 25000 lei (echivalent), nu am trecut "donatie" la descriere ci pur si simplu "transfer".
Multumesc
Dacă se plătește în străinătate impozit pe salariu nu ar trebui plătit și în România.

E posibil sa se analizeze situația de cei cu atribuții în combaterea spălării banilor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspuns. Intrebarea mea era daca i se considera ei venituri, fiind sume primite lunar si peste limita la care se poate face o donatie fara acte la notar. Nu stiu daca recunoasterea statutului de logodna poate justifica transferurile. In mod sigur intre soti nu ar fi fost probleme. Cat despre impozitarea salariului meu, aceasta se face la angajator si nu este obiectul intrebarii
Cum sa plătească impozit pe salariul dvs.?

Sa aveți dovezi cu veniturile dacă veți avea probleme legate de suspiciuni de spălare de bani.

Venituri sunt cele obținute în baza unui contract.
Aveți contract cu concubina și lucrează ceva pt dvs.?
Cum sa am contract...desi nu suntem casatoriti suntem o familie. Unde totusi se incadreaza sumele date? Daca le viram ca daruri ar fi trebuit sa fac act de donatie la notar,care ar fi luat 0.25%...pentru ca sumele depaseau plafonul de 25000 lei sub care legea nu cere act. Pot fi daruri intre logodnici? Acestea sunt reglementate de lege in vreun fel? Practic sunt suport pentru familia mea, dar cum se incadreaza aceasta in legislatia actuala...as vrea sa stiu daca statul poate avea vreo pretentie asupra lor. Iarasi,nu intreb de situatia salariului meu, ci doar de incadrarea legala a sumelor virate. Ce reprezinta ele dpdv legal si daca ANAFul poate avea vreo pretentie. Scuzati lungimea postului
Aspectele nu sunt asa simple cum le vedeti dvs.

Dvs. dati acesti bani concubinei in mod ireversibil si niciodata nu veti mai avea dreptul la un leu din acesti bani?

De ce sustineti ca banii sunt donati?
Nu va veti mai vedea niciodata cu ea si banii ii va folosi ea in mod exclusiv?

Sumele daca sunt lunare sunt mari si vor atrage atentia.Practic bancile au obligatia sa raporteze aceste tranzactii.
Problema nu se pune cu ANAF decat daca ea realizeaza in realitate venituri si dvs. ii trimiteti bani in mod mascat.
Adica ea presteaza o activitate cumva, banii ajung la dvs. si apoi ii returnati o parte din bani.
Sunt deja cunoscute aceste modailitati de organele judiciare.

In acest fel vor fi suspiciunile...si iarasi apare in discutie o eventuala spalare de bani.

Daca ea este imputernicita la un cont bancar al dvs. banii nu sunt donati.
Insa...raman valabile precizarile de mai sus.

Degeaba ziceti ca este donatie ceva daca in realitate exista o plata pentru un alt serviciu sau pentru o anumita forma de asociere ( infractionala sau nu), caz in care apare in discutie si ANAF-ul fiind vorba si de o evaziune fiscala.

Se pot dispune verificari de organele judiciare la nivel international.