avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate florin_io

Activitate florin_io

Voi prezenta in continuare cat mai succint o situtie despre care voi pune niste intrebari si la care va rof sa-mi oferiti niste raspunsuri:
Acum cativa ani, 3 persoane au infiintat o societate pe actiuni fiecare avand o cota de 33,3%. In actul de constituire s-a decis ca toate hotararile sa se ia in unanimitate. Firma X a functionat in conditii legale si a prestat servicii frmei Y de la care trebuie sa obtina niste bani. A existat un proces impotriva intre cele 2 firme si s-a ajuns la o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care firma Y trebuie sa plateasca firmei X o suma de bani. Urmatoarea faza a fost executarea silita. Problema este ca unul din cei 3 asociati nu are detalii despre ce s-a intamplat dupa hotararea judecatoreasca.
1. Cum poate afla acest asociat ce au facut ceilalti doi, daca a existat o executare silita si ce s-a intamplat acolo?
2. Dupa maxim cat timp de la pronuntatea hotararii judecatoresti se poate face executarea?
3. Ideea este ca ceva dubios s-a intampat acolo fara ca al 3-lea asociat sa stie E posibil ca ceilalti 2 sa se fi inteles cu cei pe care trebuia sa-i execute si sa primeasca bani pe la spate si sa nu fi realizat executarea silita sau sa fi luat banii prin executare silita si sa ii fi impartit intre ei(in acest caz ar trebui sa figureze in bilantul contabil al firmei, nu?)
4. Decizia de renuntare la executare silita(daca s-a intamplat asa) nu ar fi trebuit sa se ia de cele 3 persoane si nu in 2?
Sunt convins ca mai multe lamuiri voi afla mergand la un avocat/consilier juridic, insa v-as fi recunoscator cu niste lamuriri preliminare. Va multumesc!
isabelap a scris:

Unde ai depus cererea?
Pentru alocatiile pt elevi(ma gandesc ca esti elev) se comunica la secretariatul liceului nr de cont si tot ce trebuie. Asta dupa ce iti deschizi un cont la o banca.

Toate cele bune!

Nu se mai depun la secretariat, scolile nu mai au niciun amestec cu asta. Am fost la Prefectura, nu a retinut numele institutiei care se ocupa cu alocatiile.
Am depus din luna septembrie septembrie o cerere ca sa mi se vireze alocatia de stat in cont (am 18 ani). Doar anul acesta am observat ca nu mi s-a virat nimic, am mai depus acum o luna si ceva o cerere la institutia care se ocupa cu asta si mi-au zis ca din luna mai voi primi banii in cont, dar nu am primit.
Vreau sa mai depun inca o cerere insa nu sti daca am voie sa cer un numar de inregistrare pentru asta ca sa am o dovada in cazul in care nu vor dori nici de data asta sa efectueze plata alocatiei. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

P.S. Acum am observat ca am scris gresit titlul topicului, imi cer iertare.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Puteti astepta pana ii expira cartea de identitate.
Altfel trebuie sa deschideti proces.

avocat Claudiu Lascoschi

Mai bine astept :))
Asa, informativ, ce proces ar trebui sa deschid?
As dori sa stiu daca pot face ca alte persoane sa nu mai fie domiciliate unde locuiesc eu(fiind proprietatea mea). Este vorba de fiul fostului proprietar de la care am cumparat apartamentul.
Exista vreo modalitate legala ca sa fac in asa fel incat sa nu mai fie domiciliat la adresa mea?
oros cristina a scris:

sunteți întabulați dvs ca cartea funciară? sau mai bine spus cunoașteți care este sit juridică a imobilului ...dacă ați primit citația să înțeleg că ați semnat de primire?
în ce calitate ? trebuia să precizați celui agentlui procedural / poștașului că nu mai locuiesc acolo vechii proprietari și că sunteți noii proprietari. vreau mai multe date ca să va pot raspunde .

A venit in posta fara sa ne ceara cineva sa semnam. Apartamentul este intabulat. A mai venit si alta data Politie si cine a mai venit si le-am dat adresa fostilor proprietari dar cam asa e sistemul din Romania defectuos.
As putea face ceva ca sa nu mai fie altcineva domiciliat aici in afara de cine vreau eu?
Locuim intr-un apartament pe care l-am cumparat de acum 3 ani. Astazi a venit in posta o citatie pe numele fiului fostului proprietar. Nu stiu ce contract au ei daca or fi girat cu apartamentul sau ce au facut, dar cum pot face sa nu mai vina aici citatii. Mentionez ca reclamatul inca e domiciliat aici.
Cand o sa vina executorul (peste o zi) banuiesc daptul ca nu are ce sa ne faca dar ce trebuie sa facem sa ii dovedim ca nu mai au fostii proprietari in proprietate apartamentul(banuiesc , cu ajutorul contractului de casa). Care suntt procedurile. Multumesc.
Care sunt drepturile unei astfel de familii, unde sotul a murit. Au ramas sotia si 2 copii(de 5 si 1 an). Durata casniciei a fost sub 10 ani.
Din cate am inteles descarcarea filmelor de la alte persoane nu este ilegala ci doar punerea la dispozitie.

Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 2.500 lei (RON) la 40.000 lei (RON) punerea la dispozitie publicului, inclusiv prin Internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor ori a produselor purtatoare de drepturi conexe sau de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual.


Sa inteleg ca daca am un server in calculator si pun pe el filme descarcate si vreau sa i le da unui prieten si aleg eu momentul si punuser si parola e legal pentru ca nu respecta conditia asta 'astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual.'.

Iar daca scriu pe un cd filmul ca sa il am pentru a-l putea vedea si alta data, este legal?
M-am mutat curand intr-un apartament .Pe scara o parte din locatari au centrala termica iar o parte repartitoare.'Dragii' mei vecini cu repartitoare vor sa le platesc 10% din consum pentru ca tevile lor trec pe la mine in casa...ceea ce nu mi se pare corect....ce ma sfatuiti sa fac pentru ca oricum nu le platesc nimic.Am auzit ca legea e de partea lor...dar eu cred ca nimeni nu-mi interzice sa le cer chirie pentru tevile lor...
P.S. Tevile sunt izolate si caldura lor nu patrunde la mine...

Va rog sa-mi spuneti ce sa fac...
Va multumesc!