avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Dedea24

Activitate Dedea24

Ce acte trebuie pentru a beneficia de i concediu crestere copil 2ani?e nevoie si de copiile de pe concediile de prenatal si postnatal
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Si sunt platita tot de angajator sau de stat?
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Cand se apropie sa nasc cu 63 de zile inainte fac o cerere catre angajator ca sa intru in concediu prenatal ?astea 63 de zile trebuie sa fie lucratoare ?si imi iau salariu normal platit tot de angajator?




Cand o sa intru in prenatal? am 5 luni si 2 saptamani as vrea sa intru in decembrie pe 26 in prenatal nasc in martie pe 20 ?cele 126 de zile pt concediu prenatal si post natal le pot lua 84 prenatal si 42 postnatal .si cum procedez ?ce acte imi trebuiesc?
Răspuns la discuția Beneficiez de CCC?
Va multumesc mult de tot.

Răspuns la discuția Beneficiez de CCC?
Astea 12 luni trebuie sa fie neintrerupte ?nu am lucrat o luna de zile nu ma afecteaza cu absolut nimic?
Nu mai stiu pe cine sa intreb sa ma lamureasca cu concediul si indemnizatia pentru copil.din ianuarie 2015 am lucrat pana in 27 august 2015 apoi am pauza septembrie si in octombrie 2016pe 30 m am angajat pana in martie pe 27 2016 apoi pauza aprilie si din mai lucrez fara intrerupere pe data de 20martie2017 nasc .asadar din mai 2016 pana in martie 2017 stt 11 luni daca nu am lucrat luna aprile 2016 nu se iau deloc in considerere celelelalte.unde pot intreba ?pot plati undeva din urma luna respectiva ca am stat acasa?am intrebat la contabilitate unde lucrez si mi au spus ca nu au de unde sa stie .sa merg la primarie cu contractele sa imi faca un calcul .as dori tare sa ma ajutati sa stiu daca pot lua sau nu indemnizatie de crestere copil .macar dca mai e ceva de facut sa rezolv acum daca nu sa imi iau gandul?va multumesc din suflet