Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Cand o sa intru in prenatal? am 5 luni si 2 saptamani as vrea sa intru in decembrie pe 26 in prenatal nasc in martie pe 20 ?cele 126 de zile pt concediu prenatal si post natal le pot lua 84 prenatal si 42 postnatal .si cum procedez ?ce acte imi trebuiesc?
Concediul de maternitate are o durata de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.

Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
Cand se apropie sa nasc cu 63 de zile inainte fac o cerere catre angajator ca sa intru in concediu prenatal ?astea 63 de zile trebuie sa fie lucratoare ?si imi iau salariu normal platit tot de angajator?

63 sunt zile calendaristice.

Nu trebuie sa faceti cerere , ci doar sa-l anuntati ca intrati in concediu prenatal.

OUG 158/2005
art.25
(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
....

art.10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
.....
Si sunt platita tot de angajator sau de stat?
Indemnizatia de maternitate este platita de catre angajator care isi va recupera banii de la stat.