avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate robertg92

Activitate robertg92

Context: Fiind programator ma gandeam sa imi creez propia platforma de 'social media', ceva simplu, unde oamenii pot creea si citii articole.(un fel de blog/platforma de bloguri). Platforma o sa fie subscription based only, fara reclame. Ma gandeam cum ar trebuii incadrat acest business. Tin sa mentionez ca sunt incepator si abia am inceput sa fac research.
Se poate avea un PFA cat timp esti angajat? Context: Lucrez ca programator si pentru extra venit as lucra part-time sau PFA/SRL sau pe platforme de freelancing. Este posibil? Angajatorul curent o sa comenteze avand in vedere ca as face tot programare pentru part-time?
Mai pe scurt lucrez intr-o companie de IT, iar ca personalitate sunt introvert. In ultimul timp se tot pune presiune pe mine ca sa am calitati de extrovert ( sa vorbesc mai mult, sa ma implic mai mult, sa gandesc/raspund mai repede), mai pe scurt sunt pus sa fiu cum vor ei, neluand in considerare personalitatea mea si cum ma simt eu confortabil. Exista ceva pe cale legala acum in 2023 in care sa imi respecte felul meu de a fii? Ma simt fortat sa fiu ceva ceea ce nu sunt. Doar pentru ca sunt introvert asta nu inseamna ca nu ma implic, desii ei asa vad. Ar trebuii sa ia niste lectii de psihologie.
As dorii sa stiu daca este obligatoriu sa platesc comision la agent in situatia in care doresc sa ma mut in chirie. E plin internetul de apartamente ce au ca numar ds contact agent/agentie. Avand in vedere ca eu am gasit acel apartament teoretic nu am apelat la serviciile lor, deci nu ar trebuii sa platesc nimic. Doar pentru ca imi spune adresa apartamentului asta nu inseamna ca trebuie sa platesc ceva. Exista ceva lege ce protejeaza chiriasii?
Unde pot gasii benefiicile pe care le are un urmas de detinut politic? Pe langa pensie de urmas.
De ce? Pot sa cer daune morale sau de sanatate? Inteleg ideea ca fiecare face ce vrea in propia casa, dar putem lua in considereare ca noxele pe care fumatul le prouce sa fie o bomba biologica daca sunt sensibil la fumul de tigara.

PS. De ce ai mai fuma in anul 2021??? Mi se pare ilogic? NU inteleg de ce industria asta mai traieste sau de ce inca anumiti oameni fumeaza. Fumatul nu are logica.
Buna ziua! Recent am fost la un interviu pe post de Developer. Interviul a fost ceva mai ciudat decat cele normale : Firma aceasta a fost cumparata de o companie din Anglia . Evenimentul a fost desfasurat in felul urmator:
-a venit un Director din Anglia si a prezentat compania, cu ce se ocupa si in timpul prezentarii el a mentionat ca o sa asigure training-uri si ca nu cauta experti
- apoi a urmat INTERVIUL TEHNIC (daca ati mai auzit asa ceva, NU test tehnic) in care am fost intrebat ce limbaje de programare cunosc si ce as dorii sa fac mai departe. ATAT.
Atat in conversatiile din email cu HR cat si in timpul evenimentului ne-a fost dat de inteles ca este usor de intrat, adica daca stii bazele unor limbaje este ok .
Peste o saptamana primesc feedback negativ de la ei in care mentioneaza ca au ales pe cineva cu mai multa experienta. In conditile in care ei au zis ca vor sa se extinda pana la 200 angajati, in momnentul acela avand 150 iar la eveniment au fost 30 candidati .
Ce pot face din puct de vedere legal ? Ei au procedat corect? Pe ce baze m-au respins( daca era un test tehnic era mai clar de ce ) ? Sunt confuz, cum sa te respinga doar din niste vorbe ? Puteam sa zic la interviul ala ca stiu 1000 limbaje ca oricum nu verificau.
Din cate am citit daca trec mai mult de 24 ore de la incident, nu mai poate sa declare la politie nimic, ba mai mult cica ii suspenda lui permisul daca trec acele ore si nu declara
Joi, 13 dec, am zgariat usor o alta masina parcata. Initial am cazut de acord ca o sa ii dau a doua zi o suma cuprinsa intre 50 si 100 lei. Intre timp el a fost la service si i-au spus ca reparatia costa 250 lei. Eu nu am fost de acord cu suma asadar am decis, vineri , sa facem pe asigurare. El a fost de acord. Dar nu s-a putut rezolva in aceasi zi, el fiind plecat din oras si a ramas sa mergem sambata de dimineata la o agentie de asigurari sa completam formuralul de comun acord. Dar nu raspunde cand il sun. Pana la urma este in dezavantajul lui sa amane situatia. Daca zice sa mergem luni , pot din punct de vedere legal sa il bag in origini si sa isi rezolve singur masina?