avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate nic72

Activitate nic72

Bună ziua,
doresc cateva clarificari în legatura cu data prescrierii unui titlu executoriu pentru un contract bancar

Creditul a fost accesat pentru nevoi personale in 2008, fara garantii cu durata de rambursare de 10 ani A intervenit situatia incapacitatii de plata dupa 5 ani cauzata de somaj si implicit reducerea veniturilor.
Inainte de acest lucru am incercat o renegociere bancara a contractului in baza veniturilor reale pentru suportarea riscurilor in mod egal in sensul unei restructurari de bun simt a dobanzii si a multor clauze excesive. Mi-au oferit plata ratelor fara dobanda doar pe o perioada de 12 luni pe care am dus-o la bun sfarsit urmand ca dupa aceasta facilitate sa am o dobanda si mai mare , alte cateva comisioane si cel mai grav o clauza de excludere a instantelor judecatoresti in a dispune rezilierea contractului .
Am fost nevoit sa semnez acel contract fortat de imprejurari fiind de buna credinta intrucat speram intr-una ca ma voi redresa
Cum între timp situatia financiara nu mi se îmbunatatise am fost nevoit sa incetez plata ratelor dupa perioada de gratie intrucat nu aveam venituri suficiente pentru a plati o rata de 300 euro .
Ultima plata am efectuat-o in martie 2013.
La un an diferenta ,octombrie 2014 se admite incuviintarea de executare silita emisa de instanta, fara cale de atac si fara citarea partilor. Somatiile au tot curs din acel moment si pana in prezent ,popriri nu s-au putut face deoarece venituriile mele provin din comisioane.

Mi-am amintit ca pe actul de incheiere dat de instanta atat fata cat si verso (sub formula executorie ) nu am nicio semnatura si nicio stampila de la tribunal .
Pe site-ul tribunalului in sectiunea dosare sunt doar urmatoarele mentiuni
29.10.2014
Ora estimata: 08:30
Complet: -executări silite
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Fără cale de atac.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 29.10.2014

Intrebarile mele sunt
1. De la care dintre cele doua date incepe sa curga prescriptia
- data ultimei plati -martie 2013, ori
- data de 29.10,2014 cand a fost emisa admiterea incuviintarii silite .

2.Se prescrie incuviintarea pentru executare dupa 29.10.2017

Va multumesc anticipat

Răspuns la discuția Termen prescriptie credit
In cazul prestatiilor care alcatuiesc un tot unitar ultima prestatie se refera la ultima plata efectuata ? Multumesc
Buna ziua,
am un contract de credit de nevoi personale fara garantii de 20.000 euro cu o perioada de rambursare de 10 ani.
L-am incheiat in 2008 ,am platit ratele aferente 4 ani consecutivi iar in urma diminuarii drastice a veniturilor am cerut o reesalonare.Timp de un an in perioada 2012-2013 am platit doar rata ,exceptand dobanda.
Din martie 2013 culminand si cu pierderea locului de munca nu am mai efectuat vreo plata.
Sunt notificat in prezent de catre un executor judecatoresc cu poprire pe salariu pentru niste sume astronomice mult mai mari decat restul creditului neplatit la care se adauga cheltuieli de executare silita ,de asemenea exagerate

Actualmente lucrez ca taximetrist avand contract de munca pe 4 ore, un salariu de 625 lei.si sunt unicul intretinator al familiei formata din 3 membri.

As dori sa aflu
1. daca creditul este prescris (ultima plata a fost in 21.03.2013)

2. de cand curge termenul de prescriptie avand in vedere ca in contract unicile referiri cu privire la scadenta sunt regasite la capitolul Cazuri de neindeplinire ,din care citez :
''Sunt considerate cazuri de neindeplinire de catre imprumutat -neplata la datele de scadenta prevazute in graficul de rambursare ,parte integranta a prezentului contract de imprumut, a Anuitatilor si a oricaror alte datorii sau costuri."

3. In conditiile unei contestari la executare legea face referire la plata unei cautiuni stabilita procentual . In cazul in care nu pot plati rata unui credit mi se pare nefiresc sa pot plati aceasta cautiune .As putea cere instantei omiterea acestei cautiuni avand in vedere ca efectiv nu am venituri suficiente sa pot plati ?
4.Ce demersuri ar fi necesare in situatia de mai sus ?



Va multumesc