avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate danilamagda

Activitate danilamagda


suntem trei debitori implicati (eu, sotul, soacra). trebuie sa fac cererea de contestare in numele nostru sau poate doar sotul sa faca contestatia la executare? va trebui sa fim prezenti in sala cand se va judeca cererea?
si daca stiti si cat e taxa de timbru....
va multumesc tare mult!
incuviintarea s-a pronuntat in 20 ianuarie, am primit una prin posta pe 7 februarie, o data cu somatia de la executor.
nu este un articol de lege care sa precizeze cine plateste executorului cheltuielile de executare daca se plateste inainte de pronuntarea executarii?
banuiesc ca mi-au cerut 803 ron pentru creanta de 700 plus o parte din onorariul inaintat executorului.
eu sunt in curs de infiintare a unui ong si cautam date in portalul judecatoriei referitor la ong, asa mi-a aparut ca sunt data la executare, nici macar nu am fost instiintata despre asta, cu siguranta as fi platit, ca sa evit cheltuielile de executare.
multumesc mult de timpul pe care mi l-ati acordat. sa fac sau nu contestatie la executare?
am chitanta cu plata din 19 ianuarie.
pe portal am gasit referitor la dosarul de executare
"Data inregistrarii 13.01.2017
Data ultimei modificari: 25.01.2017"
nu am platit suma inainte ca, creditorul sa apeleze la executor. am platit pe 19 ianuarie 803 lei creditorului deoarece am gasit in portalul judecatoriei ca s-a depus dosar pentru executare silita.
am platit 803 lei creditorului pentru ca asa a cerut. sedinta de la judecatorie a fost pe 20 ianuarie.
pe 7 februarie am primit prin posta somatie de plata de la executor pentru suma de 700 ron datoria mea si 403 ron cheltuieli de executare.
cheltuielile de executare sunt tot de partea mea sau de partea creditorului daca eu am platit inainte de se aproba executarea din partea judecatoriei?
buna ziua!
daca mi-am platit datoria catre creditor inainte (cu o zi doar) de obtinerea titlului de executare de la judecatorie, mai sunt obligata si la plata cheltuielilor de executare?
mi se par foarte mari cheltuielile de executare (405 ron) in raport cu datoria mea de 700 ron dar creditorul mi-a cerut 803 ron, suma pe care am achitat-o.
multumesc!