avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate mbmike

Activitate mbmike

Multumesc mult ,
Sa inteleg ca nu are importanta luna cind împlinește 18 ani,si nici daca copilul ezte cu dizabilitati, de ex ianuarie, a implinit 18 ani, din acel moment el trebuie sa introduca actiunea??????
Buna ziua,
Am si eu intrebare
Instanta stabileste ca , pensia de intretinere se plateste pina la 18 pentru un. copil
Acum daca el implineste 18 ani in timpul anului scolar, fii elev, pensia de intretinere se plateste automat pina la sf anului scolar, sau trebuie actiune in instanta??????
Se poate face? , si in ce conditii actualizare de pensie de intretinere avind in vedere ca decizia dateaza din 2005, iar unul din parinti nu locuieste in Ro????
am si eu o intrebare daca se poate
exista o creanta cesionata unei companii de recuperare.....acum vreo 2 ani in 2016 a intrat in vigoare o ordonanta care spune ca cesionarea unei creante nu mai constitue titlu executoriu
intrebare;
daca creanta la banca X era in executare silita prin executorul judecatoresc Y in momentul cesionarii creantei catre compania de recuperare ZZ dosarul de executare silita nu trebuie inchis...avind in vedere ca cesionarea unei creante nu mai contitue titlu executoriu si compania de recuperare ZZ nu are cslitate in dosarul de executare initial
adica nu ar trebuii sa obtina un titlu executoriu pe baza unui proces civil...care sa fie pus in executare ...??????
Răspuns la discuția Plati restante intretinere
ironia sortii este ca in acest moment un executor a inceput executarea silita ptr suma de 7400 ron si cind i-am expus situatia raspunsul a fost ca are un titlu executoriu si altceva nu conteaza nu vrea sa ia in considerare platile facute
Răspuns la discuția Plati restante intretinere
cred ca nu m- am exprimat foarte clar : debitul era undeva la 19000 ron la inceput de proces....pe durata procesului eu am achitat 10800 ron.instanta a decis ca datoria mea este 7400 ron restul fiind prescris pina la 19000. dupa ce sentinta a ramas definitiva si irevocabila administratia a solicitat executarea silita ptr suma de 7400 ron.
buna seara,
am si eu o problema....ptr ca am intarziat ceva timp cu plata intretinerii...administratia a deschis actiune civila in instanta.
pe durata procesului eu am achitat 10800 ron pina sa se pronunte instanta. debitul fiind aproape dublu.
in sentinta data de catre instanta ramasa def si irevocabila suma stabilita a fost de 7400 ron.
in acest moment adimistratia blocului a solicitat prin executor suma stabilita de instanta.
intrebarea mea este .....daca platile facute de mine pe durata procesului acopera decizia instantei mai pot fi executat???
buna ziua,

am si eu o inttrebare :c-am cit timp dureaza comunicarea unei sentinte data in Camera Preliminara?
daca exista o hotarire judecatoreasca de incredintare definitiva si irevocabila investita cu formula executorie nu aveti nevoie de acordul celuilalt ca sa parasiti Romania cu minorul...