avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate Raven212

Activitate Raven212

Buna seara, supun atentiei dumneavoastra urmatoarea problema cu speranta primirii unor sfaturi .

Unchiul meu s-a recasatorit acum 10 ani, noua sotie (matusa) avand dintr-o casatorie anterioara o fica (incredintata dupa divort) .

Fica (acum majora , studenta anul I ) , un copil problema , in astia 10 ani a plecat si a locuit pe unde vrut. Ba in familia noastra, ba a plecat la tatal natural, ba la bunicii materni , ba s-a intors in familia noastra , in ultimii 3 ani locuind la bunicii materni , politia localitatii respective fiind anuntata ca acel copil a parasit domiciliul mamei si locuieste cu bunicii materni.

Matusa fiind internata in spital in acest moment cu grave probleme de sanatate (extirpare san ) , acasa a primit o notificare de la judecatorie si conform portalului instantei de judecata , pe 03.11.2016 a fost inregistrat un dosar avand ca obiect pensie intretinere major , parata fiind matusa mea.

Matusa nu lucreaza nu are nici un venit , unchiul lucreaza si intretine cei 2 copii din casatoria actuala si vireaza pensie de intretinere pentru cei doi copii (un minor si un major) din casatoria anterioara.

Sunt sanse ca aceasta fica sa obtina in instanta ceva bani (pensie intretinere major ) ?
Ce ar fi de facut ca aceasta sa nu primeasca nimic ?
Care ar fi procedura prin care ii poate fi inlaturat chiar si dreptul la mostenire de pe urma mamei ?

Va multumesc.

Ps: Pe portalul instantei de judecata observ ca in data de 20.09.2016 a fost inregistrat un dosar cu obiectul : pensie intretinere si impotriva tatalui natural
Buna seara ,
Va retin atentia in legatura cu o situatie intanlita azi si doresc o parere, daca se poate.

Azi am mers la primaria localitatii unde are domiciliul tatal meu , sa ii platesc impozitul pe terenuri si cladiri , aferent anului 2016. ( aproximativ 160 lei )
De prin anul 2013, in primarie a mai intrat si o amenda 400 lei ( rutiera, lipsa lumina si vesta reflectorizanta in timp ce mergea cu bicicleta noaptea, dar nu asta-i important) .

In fiecare an s-a platit impozitul , acea amenda fiind lasata in urma .

Am vrut sa ii platesc impozitul insa mi s-a spus ca nu il pot plati pe motiv ca potrivit noului cod fiscal , nu mai poate emite chitanta pentru impozitul pe anul 2016 ci trebuie sa ii platesc amenda din urma .

Asadar , are dreptate angajatul primariei sau este doar o modalitate de a aduna bani in visteria primariei ?
Probabil presati fiind multe controale, anchete, curtea de conturi.

va multumesc.