avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate VictorPop

Activitate VictorPop

Buna ziua,
Suntem o firma care am trecut de la impozit pe profit la impozit pe venit.
Domeniul de activitate este transport rutier de marfuiri din care reiese venitul.
Anul acesta am vandut un imobil.
Valoarea venitului din vanzarea imobilului va fi luata in calcul ca si venit al firmei?
Cu acasta suma depasim suma de 500.000 euro si vom fi nevoiti sa trecem din nou la impozit pe profit,situatie pe care nu o dorim.
Va multumim pentru ajutor.


Buna seara,

Am urmatoarea situatie: vreau sa vand un imobil,cumparatorul achita 15%la semanarea actelor iar restul de 85% face credit la banca.(credit aprobat)
Banca achita numai dupa inscrierea in CF a noului propietar.
In contract este precizat :
"reprezentantul legal al vânzătorului declară că solicită înscrierea în cartea funciară a ipotecii legale a vanzatorului pentru restul de pret conform art. 2386 pct. 1 din Codul civil şi declară că se obliga ca la data la care a primit pretul vanzarii să dea o declaraţie in forma autentica din care sa rezulte ca a primit pretul vanzarii"

In cazul in care banca, din varii motive nu mai achita diferenta de pret,ce se intampla?
Se poate preciza o data pana la care daca nu se plateste
contractul se declara nul? Mai am drept de propietate dupa semnarea contractului ?

Multumesc mult
Buna,
Avem urmatoarea problema,
am contractat o firma de transport care a facut un transport ptr. noi,
ne-a facturat transportul conform comenzii de transport,noi din greseala am platit de doua ori factura.
Din luna mai 2016 refuza sa ne restituie suma achtata in plus.
Ce solutii legale avem ptr. a ne recupera banii.
Multumesc