avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate nikfirst

Activitate nikfirst

Buna ziua. Sunt 2 mostenitori (1/2 si 1/2) ptr un teren cu casa Vreau sa cumpar partea de mostenire a unuia dintre ei. Cu celalalt sunt inca in discutii. Ce drepturi voi avea dupa cumpararea 1/2 din mostenirea intreaga?9
Răspuns la discuția locuinta cumparata de chiriasi
Multumesc pentru deranjul de a raspunde, numai ca locuinta este deja intabulata si cu cadastrul facut, deci este recunoscut dreptul de proprietate asupra locuintei. Platesc taxe ca proprietar din 2005. In plus stiu ca legea 112/1995 a suferit ulterioare modificari, care dau drepturi si protejeaza si cumparatorul.
Daca proprietarul nu mai traieste ce grad de rudenie trebuie sa aiba eventualii revendicatori?
Ce se intampla cu o locuinta cumparata de chiriasi si notificata in 05-Jul-2001, in temeiul Legii nr. 10/2001 ?
Multumesc
Buna ziua.
Iata faptele pe scurt:
Imobil aflat sub umbrela legii 10/2001.
Pe casa scarii de acces pentru 4 locatari unul dintre acestia a reusit sa-si treaca in ctr de inchiriere spatiul de sub scara (ctr incheiat cu ICRAL inainte de 1989).
La semnalarea acestui abuz catre ICRAL acesta a trimis un raspuns in care a recunoscut ca "s-a produs o eroare"(?!...) si a promis ca va remedia eroarea prin scoaterea spatiului respectiv din ctr. chiriasului respectiv.
Cum ICRAL nu a mai remediat ilegalitatea si in acest moment atat atributiile, cat si arhiva/documentele ICRAL sunt preluate de catre Administratia Fondului Imobiliar din Bucuresti am dori sa aflam daca AFI are obligatia de a remedia aspectul ilegal semnalat.
Cum ar trebui procedat?

Multumiri
Cine imi poate face aceasta expertiza, astfel incat sa ma pot baza pe ea? Ma refer la o persoana autorizata, nu orice "nea Gica", de a carui parere nu pot fi sigur
stiu ca va dura si cred ca cel mai bine este sa existe o expertiza autorizata.
dorinta mea, legitima, este de a-mi recupera in intregime cheltuielile. credeti ca pot sa raman cu aceste cheltuieli nedecontate?
Pe scurt:
- vecinul de deasupra ma inunda de ani de zile. imi tot promite ca o rezolvam, dar ma duce cu vorba. acum o saptamana m-a inundat din nou. de data aceasta, cand i-am spus ca situatia trebuie rezolvata si nu mai accept amanari m-a insultat. in concluzie nu e posibila o rezolvare amiabila.
- am anuntat la asociatia de proprietari. presedintele mi-a semnat petitia inaintata, pe petitie el a scris ca cele relatate sunt reale.
- celelalte apartamente de pe palier cu mine sau de pe palierul de deasupra, unde se afla vrecinul, nu au nicio problema, deci problema este doar la mine. cum imi este clar ca va trebui sa ajung sa-mi fac dreptate in instanta, va rog sa imi spuneti care sunt pasii de urmat. eventual poate unul dintre dvs. are experienta cu astfel de procese
mentiune:
nu mai am asigurare pentru apartament
multumiri

Cum se impart bunurile intre membrii mostenitori, in urmatoarea situatie de rudenie:
membrii familiei decedatului sunt:

- sora a decedatului
- fiul acestei surori (deci nepot de sora)
- nepot de sora, a decedatului (aceasta sora a decedatului fiind decedata mai demult)