Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pasi de urmat pentru obtinerea despagubirii in urma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pasi de urmat pentru obtinerea despagubirii in urma inundarii de catre vecin

Pe scurt:
- vecinul de deasupra ma inunda de ani de zile. imi tot promite ca o rezolvam, dar ma duce cu vorba. acum o saptamana m-a inundat din nou. de data aceasta, cand i-am spus ca situatia trebuie rezolvata si nu mai accept amanari m-a insultat. in concluzie nu e posibila o rezolvare amiabila.
- am anuntat la asociatia de proprietari. presedintele mi-a semnat petitia inaintata, pe petitie el a scris ca cele relatate sunt reale.
- celelalte apartamente de pe palier cu mine sau de pe palierul de deasupra, unde se afla vrecinul, nu au nicio problema, deci problema este doar la mine. cum imi este clar ca va trebui sa ajung sa-mi fac dreptate in instanta, va rog sa imi spuneti care sunt pasii de urmat. eventual poate unul dintre dvs. are experienta cu astfel de procese
mentiune:
nu mai am asigurare pentru apartament
multumiri

Primul pas este sa va adresati unui avocat fie pt a va reprezenta in proces fie pentru o consultatie .Faceti cateva fotografii,pastrati bonurile fiscale in cazul in care renovati apartamentul pina la data solutionarii procesului .In cazul in care nu renovati ,asteptand finalizarea cauzei,este probabil sa fie necesara administrarea probei cu expertiza tehnica de specialitate pt evaluarea pagubelor.Deoarece procesul va dura,va necesita ceva costuri,taxa timbru,onorariu avocat,onorariu expert puteti incerca sa trimiteti prin av sau exec judecatoresc vecinului o notificare ,incercand o solutionare amiabila.Succes.
multumesc
stiu ca va dura si cred ca cel mai bine este sa existe o expertiza autorizata.
dorinta mea, legitima, este de a-mi recupera in intregime cheltuielile. credeti ca pot sa raman cu aceste cheltuieli nedecontate?
Pacat ca nu mai aveti asigurarea la locuinta care sa fi continut si riscul de inundatii
Existenta asigurarii facultative v-ar fi scutit de intreg stressul si efortul cu demersuri catre vecin,anuntati asiguratorul ,se deschidea dosar de dauna,asiguratorul va restituia c/v prejudiciu si se instituia cu actiune in regres impotriva vinovatului inundatiei
Dv denunutati aspectul ca sunteti inundat de catre vecin fara a cunoaste concret instalatia care a generat inundatia care poate fi parte comuna si raspunde asociatia de proprietari sau parte individuala si raspunde proprietarul
Pana nu aveti certitudinea statutului instalatiei care a generat inundatia nu va hazardati cu demersuri in instanta
Desfasurati demersuri pentru a realiza verificare,expertiza tehnica instalatie care poate concluziona factorul generator
Cine imi poate face aceasta expertiza, astfel incat sa ma pot baza pe ea? Ma refer la o persoana autorizata, nu orice "nea Gica", de a carui parere nu pot fi sigur