avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate MENGHINA

Activitate MENGHINA

Răspuns la discuția Agresat de un vecin

MENGHINA a scris:

Buna seara ! In august 2017 am fost agresat de un vecin,am primit un pumn in obraz . Pina la aceasta data am fost amenintat atit eu si familia mea de nenumarate ori cu moartea ,sau ca mi se va da foc la casa. Acesta primind amenda ori de cite ori am apelat serviciul 112. In urma conflictului din august am depus plingere penala la postul de politie din localitatea unde am domiciliul. In urma loviturii primite am obtinut cerfificat medico-legal unde mi s-au atribuit 1-2 zile de ingrijiri medicale. Iacea zi cind am depus plingerea la politie a venit si acest vecin acuzindu-ma ca l-am lovit si eu,acesta avind un ochi vinat. Mentionez ca eu nu am apucat sa dau in el. El se afla in masina cind m-a lovit. Vazind ca vreau sa intru in masina peste el,acesta a claxonat ,facindu-si aparitia tatal lui cu un toporas si eu m-am retras imediat in curte apelind butonul de panica la firma de paza cu care am contract. Vreau sa va intreb :este normal ca pina in ziua de azi sa nu primesc nici un raspuns ? Seful de post zice ca procurorul imi sugereaza sa ma impac cu vecinul ptr ca de fapt nu a fost nimic grav (doar 1-2 zile ingrijiri medicale ). Nu e normal sa fiu si eu intrebat de procuror sau judecator de cum s-au intimplat evenimentele. ?

Buna seara ! In august 2017 am fost agresat de un vecin,am primit un pumn in obraz . Pina la aceasta data am fost amenintat atit eu si familia mea de nenumarate ori cu moartea ,sau ca mi se va da foc la casa. Acesta primind amenda ori de cite ori am apelat serviciul 112. In urma conflictului din august am depus plingere penala la postul de politie din localitatea unde am domiciliul. In urma loviturii primite am obtinut cerfificat medico-legal unde mi s-au atribuit 1-2 zile de ingrijiri medicale. Iacea zi cind am depus plingerea la politie a venit si acest vecin acuzindu-ma ca l-am lovit si eu,acesta avind un ochi vinat. Mentionez ca eu nu am apucat sa dau in el. El se afla in masina cind m-a lovit. Vazind ca vreau sa intru in masina peste el,acesta a claxonat ,facindu-si aparitia tatal lui cu un toporas si eu m-am retras imediat in curte apelind butonul de panica la firma de paza cu care am contract. Vreau sa va intreb :este normal ca pina in ziua de azi sa nu primesc nici un raspuns ? Seful de post zice ca procurorul imi sugereaza sa ma inpac cu vecinul ptr ca de fapt nu a fost nimic grav (doar 1-2 zile ingrijiri medicale )
Răspuns la discuția mostenire
Multumesc frumos ptr raspuns ! Imi puteti spune va rog unde pot afla daca si-au facut testamente. Rudele din partea batrinului spun ca si-au dat testamente dar nu vor sa le arate. Multumesc !
Discuție mostenire
Buna seara !
Va rog daca cineva poate sa ma lamureasca in urmatoarea problema :un unchi de-al sotiei mele a decedat.De fapt sotia mea este nepoata sotiei acestuia care a decedat acum citiva ani. Acesta nu a avut copii,sotia i-a murit de citiva ani si acum rudele din partea lui au inceput sa care din curte si din casa diverse obiecte. Rude care pina sa moara acesta spuneau ca nu-i intereseaza acesta si nici averea acestuia. Pina sa moara, soacra mea a mai avut grija de el cu toate ca nu avea nici o obligatie si nici vre-un act (contract de intretinere) ca sa poata beneficia de ceva dupa moartea lui..Acum intreb eu ,este normal ca rudele unchiului sotiei sa intre in curte si in locuinta? Cum se poate afla daca sotia batranului,pina sa moara ii daduse acestuia prin testament partea ei ? In cazul in care nu exista acel testament au si rudele din partea sotiei lui dreptul la mostenire ? Unde ar trebui sa ma adresez ca rudele batrinului sa nu mai aiba dreptul sa intre in curte si in locuinta pina se face succesiunea ? Multumesc !
Multumesc frumos ptr raspuns !
Multumesc frumos ptr raspuns !
Buna ziua !
Va rog dac a stie cineva cum as putea rezolva aceasta situatie mai speciala:
este vorba despre un batrin de 83 de ani care este singur,sotia este decedata si copii nu a avut. Batrinul este nasul de botez al sotiei mele si se afla intr-o situatie critica. Este bolnav la pat si nu se ingrijeste nimeni de el sa-i faca mincare ,sa-i faca focul la soba. Rudele lui care vor mosteni dupa moarea lui spun ca nu-i intereseaza situatia lui dar sigur ca dupa ce va muri vor fi foarte interesati. Daca ei ar da o declaratie la notar ca renunta dupa moartea acestuia la averea lui si ca sunt de acord ca acesta sa fie ingrijit de soacra mea si ca ea sa beneficieze de averea acestuia dupa deces ar avea vre-o valoare ? Si la fel si soacra mea sa dea o declaratie la notar ca isi ia responsabilitatea de a avea grija de el si sa suporte cheltuielile de inmormintare cind acesta v-a deceda,are vre-o valoare ? Multumesc !
Buna seara 1
Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca inregistrarile dupa camera de supraveghere poate fi folosita ca proba intr-un proces. Multumesc !