avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate papian

Activitate papian

...adica "doar" 72% pe an, cumulat. Niste imbecili care se folosesc de aceste penalitati cum doresc ei. Doar au acoperire .
Răspuns la discuția Întâmpinare.
va trimit prin email fotocopii . ipapuc50@gmail.com este adresa mea si astept mesaj cu adresa dvs. daca va intereseaza
Răspuns la discuția Întâmpinare.
Am intampinat acelasi lucru. Si a fost acceptata actiunea fara succesiune (care s-a pus in discutie si s-a indreptat actiunea impotriva succesorilor si asta a fost un lucru benefic ) pentru "calitate procesuala pasiva". In primul rand am facut intampinare si s-a stabilit lipsa calitatii procesuale active. Fara avocat,.. este cam incomod
Răspuns la discuția Despre penalitati la intretinere
Evident ca raspunsul mai putin costisitor este sa se consulte un EXPERT JURIDIC (care si ajuta initial, la intocmirea unor acte)
Apeland la un Expert Juridic vom gasi mai lesne raspunsuri (si mai putin costisitoare si pe limba noastra (a celor fara cunostinte in speta).
Personal asa am gasit si am rezolvat mult.
Fara discutie apoi trebuie sa existe si reprezentare in instanta
Imi cer scuze ca "deranjez"...

Ionut.ion a scris:

Daca v-au fost incarcate facturile trebuia sa le contestati la presedinte.
Daca dumnealui si autoritatile statului nu va ajuta mai aveti calea instantei.
Eu, in locul acelui presedinte, si daca penalitatile sunt calculate corect, mergeam la OCPI si instituiam "privilegiu imobiliar" pe apartamentul dvs.
Apoi ma adresam instanteti pentru recuperarea lor. Repet, daca sunt calculate corect si dvs. nu doriti sa le recunoasteti si platiti.
Discutati cu un avocat care sa vada actele si apoi sa va spuna daca va puteti adresa instantei si aveti sanse de castig.

Răspuns la discuția Despre penalitati la intretinere
Domnilor! Se pare ca doar pe PRESUPUNERI si PARERI se bazeaza raspunsurile.
De ce nu se raspunde clar ca trebuie facuta INITIAL o contestatie a sumelor respective catre Asociatie si apoi se pot plati doar RESTANTELE, pana la rezolvarea litigiului ?...si asta prin Ordin de Plata pentru respectivele luni urmatoare.
Asociatia de Proprietari introduce actiune de executare, in urma contestatiei, instanta decide abuz si stabileste/obliga prin hotarare definitiva (necontestata prin apel, etc) ca Asociatia sa plateasca cheltuieli judecata si de procedura executare. Respectiva Asociatie Prop. nu face niciun demers in achitarea sumelor.
Intelegem ca aceste asociatii de proprietari SUNT LIBERE si SCUZABILE in GRESELI de REGULA, VOITE.
Este normal ca restul proprietarilor sa plateasca actiunile introduse abuziv ?
Ma intereseaza cadrul legal (si nu interpretari )
Va multumesc
ipoteza "poate, probabil, daca" nu este valabila. Am spus ca am platit toata suma prevazuta si consemnata ca obligatie in hotararea ramasa definitiva.
multumesc
este vorba de numar, adica se intelege ceva de genul...1234/123/1234. suma totala am calculat si achitat evident tot, si apoi am cautat sa aflu de la familie (eram in alta localitate) nr.dosar. pe urma in aceeasi zi am trimis mesaj administratorului despre ce am trimis ca suma si ce reprezinta. dar este CLAR ca se stia din hotararea definitiva despre ce suma este vorba. ideea este ca am achitat inainte TOT, si apoi dupa cateva luni am primit notificare ca nu am stipulat in OP, natura debitului. de aceea am intrebat despre ORDINEA recuperarii unei creante/debit.
va multumesc domnule Av. LASCOSCHI si va voi contacta, email sau telefonic pentru stabilirea unei consultante



vali m a scris:

'... si nu am stiut nr dosarului la suma totala din OP dar am trimis mesaj despre natura platii[...''...adica ati platit tot sau mai putin? Poate a mai ramas ceva de plata.

REPET ....am fost obligat prin instanta si am platit prin ordin de plata cheltuieli restante/penalizari si cheltuieli de judecata insa nu eram in localitate si nu am stiut nr dosarului la suma totala din OP dar am trimis mesaj despre natura platii[. mai nou Comitetul a solicitat executare silita pentru cheltuieli de judecata. la avizier a fost o instiintare afisata ca intai se recupereaza cheltuieli de judecata

Care sunt acele dispozitii si unde este stipulat ca trebuiesc achitate in termen 30 zile cheltuieli de judecata ?
Eu am achitat prin OP
dar de curand am primit somatie executare pentru suma cheltuililor de judecata deja achitate prin OP
am fost obligat prin instanta si am platit prin ordin de plata cheltuieli restante/penalizari si cheltuieli de judecata insa nu eram in localitate si nu am stiut nr dosarului la suma totala din OP dar am trimis mesaj despre natura platii. mai nou Comitetul a solicitat executare silita pentru cheltuieli de judecata. la avizier a fost o instiintare afisata ca intai se recupereaza cheltuieli de judecata

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu este vorba de ordine.
Va pot executa silit pe ce nu plătiți.