Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre penalitati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre penalitati la intretinere

Buna ziua! Am cheltuielile platite la zi, dar am penalitati restante si in suma mare. Va rog sa imi spuneti daca exista vreo lege in care daca nu ai restante si ai doar penalitati daca dupa un anumit timp pot sa devina nule, sa nu mai fie nevoie sa le platesc! Va multumesc frumos!
Buna ziua,
Se poate invoca, in anumite conditii, prescriptia acestor datorii...
Din ce data exista ele?
Ce demersuri a facut asociatia pentru recuperarea lor?
Au trecut 3 ani de la stabilirea penalităților`?
Apartamentul e luat de 7 ani, am achitat datoriile, dar penalitatile nu am posibilitate sa le achit!

Dapix a scris:

Au trecut 3 ani de la stabilirea penalităților`?

Apartamentul e luat de 7 ani, am achitat datoriile, dar penalitatile nu am posibilitate sa le achit!

Dapix a scris:

Au trecut 3 ani de la stabilirea penalităților`?

Nu conteaza de cand este cumparat apartamentul. Conteaza de cand nu ati mai platit intretinerea aceea care a generat penalitati.
Dupa 3 ani se prescriu, daca nu ati platit nici un leu penalizare....deci ar fi 3 ani de la ultima plata.
Aici este greseala administratorului, care a incasat mai intai intretinerea. Trebuia intretinere si penalizarea aferenta. Presupun ca a vrut sa va ajute..