avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre penalitati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre penalitati la intretinere

Buna ziua! Am cheltuielile platite la zi, dar am penalitati restante si in suma mare. Va rog sa imi spuneti daca exista vreo lege in care daca nu ai restante si ai doar penalitati daca dupa un anumit timp pot sa devina nule, sa nu mai fie nevoie sa le platesc! Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Oana Scurtu , utilizator 09:28, 7 Decembrie 2019
Buna ziua,
Se poate invoca, in anumite conditii, prescriptia acestor datorii...
Din ce data exista ele?
Ce demersuri a facut asociatia pentru recuperarea lor?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au trecut 3 ani de la stabilirea penalităților`?
Apartamentul e luat de 7 ani, am achitat datoriile, dar penalitatile nu am posibilitate sa le achit!

Dapix a scris:

Au trecut 3 ani de la stabilirea penalităților`?

Apartamentul e luat de 7 ani, am achitat datoriile, dar penalitatile nu am posibilitate sa le achit!

Dapix a scris:

Au trecut 3 ani de la stabilirea penalităților`?

Nu conteaza de cand este cumparat apartamentul. Conteaza de cand nu ati mai platit intretinerea aceea care a generat penalitati.
Dupa 3 ani se prescriu, daca nu ati platit nici un leu penalizare....deci ar fi 3 ani de la ultima plata.
Aici este greseala administratorului, care a incasat mai intai intretinerea. Trebuia intretinere si penalizarea aferenta. Presupun ca a vrut sa va ajute..

Alte discuții în legătură

Stingerea penalizarilor la intretinere ibolyab ibolyab Din data de 2010 pana in 2013 am acumulat 800 ron penalizare la intretinere .In data de 2013 am achitat restanta dar penalizarea a ramas .In curul anului 2013 ... (vezi toată discuția)
Penalizari la penalizari marinanicolae marinanicolae Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati, In 2007 s-a schimbat administratorul la bloc, bloc comunist cu 100 apartamente. Eu am avut ceva restante pe care le-am ... (vezi toată discuția)
Datorii intretinere, verificarea stingerii BeYourSelf BeYourSelf Buna ziua, Am avut ceva probleme si am ramas in urma cu plata intretinerii.In momentul de fata am de plata 12712,98 lei reprezentand 7682,04 cheltuieli de ... (vezi toată discuția)