avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate ElenaRob

Activitate ElenaRob

Discuție contract munca
Am fost angajata pe o perioada determinata de o luna, contractul expirand pe data de 8 dec. M-au intrebat cu cateva zile inainte de expirare daca as dori sa prelungesc contractul inca o luna. Am spus ca da. Insa nu mi s-a adus sa semnez niciun fel de act de prelungire nici inainte de data de 8 dec., nici dupa. Cand am intrebat de ce nu mi s-a adus si cand voi primi acest act mi s-a spus ca nu se stie, dar chiar daca nu am semnat nimic eu tot sunt sub contract, si semnatura mea nu e importanta. In urma acestor lucruri am decis sa nu ma mai prezint, nestiind daca sunt concret angajata sau nu, contractul initial fiind expirat si neavand niciun document care sa ateste inceperea altuia. Intrebare: cum pot eu fi sub contract daca cel initial a expirat si nu am vazut sau semnat absolut nimic care sa prelungeasca perioada de munca? Acum nu vor sa imi elibereze adevererinta cu vechimea si stagiul de cotizare pretinzand ca eu sunt inca angajata. Plus ca, eu nu am primit niciodata copia contractului initial. Ce pot face, cine are dreptate? Simt ca pur si simplu suntem luati de prosti, iar situatie de genul acesta eu nu am mai intalnit.