avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei E.

Activitate Andrei E.

Este interfon doar pe etajul acela. Dar si daca le deschide altcineva, nu raspund la usa si nu se rezolva nimic. De aceea intrebam daca se poate da amenda pe proprietar in lipsa ca sa zic asa.

Oligon a scris:

Din experienta stiu ca politia suna la interfonul celui care a facut reclamatia. Eventual ii asteptati si le deschideti.

Buna ziua! Am o problema referitor la respectarea orelor de liniste in bloc. Unii vecini cu 2 etaje mai sus decat unde locuim, scot boxa pe geam si asculta muzica la volum maxim. Problema principala este faptul ca nu mai stim unde sa apelam. Administratorul ne trimite sa sunam la politie, politia vine, dar nedeschizandu-le nici interfonul nici usa, nu au posibilitatea de a da vreo amenda si cum vin asa si pleaca indiferent de cate ori sunt chemati. Chiar nu exista vreo modalitate de a li se dea amenda pentru a-i mai potoli fara o persoana anume pe care sa se scrie citatia sau amenda, ci cumva pe numarul de apartament? Am ajuns la limita rabdarii, asa ca daca am primi niste pasi pe care trebuie sa ii urmam, nu ne-am mai simti frustrati in propria casa. Multumim!
Răspuns la discuția Zile concediu de odihna
Corect stiu ca nu este. Exista un cadru legal cu care sa contracarez doleantele firmei?
Buna ziua! Am o nelamurire referitor la urmatoarea situatie. Ma aflu in concediu de lauzie pana la jumatatea lui aprilie. Mi s-a comunicat de la locul de munca faptul ca imediat dupa incheierea acestui concediu, mi se vor baga zilele de concediu de odihna ramase de anul trecut si cele care mi se cuvin pe anul acesta pana sa mi se suspende contractul de munca. Va dati seama ca imi convine sa mi se plateasca acele zile pentru ca as lua si indemnizatie in respectivele zile. Este legal sa mi se "bage pe gat" zilele de concediu de odihna intre concediul de lauzie si indemnizatie? Multumesc anticipat!
Buna ziua! Intampin 2 dificultati in a intelege urmatoarea situatie de taxa succesorala si va rog a ma ajuta:
Persoana care a decedat nu a avut frati/sotie/copii, insa tatal sau (decedat) a avut 4 frati dintre care unul singur traieste, altui frate ii traiesc sotia si copiii, al treilea are nepoti in viata, iar al patrulea nu a avut copii, insa a avut un contract de intretinere incheiat cu un var al raposatului . Mama decedatului (decedata si ea) a avut o sora care nu mai traieste, dar care are un copil in viata.
Intrebarile mele sunt:
1. Varul are drept de mostenire la succesiunea varului sau prin contractul de intretinere cu unul dintre cei 4 frati (unchi al decedatului)?
2. Care sunt persoanele care intra la taxa de succesiune in afara de fratele (in viata) tatalui decedatului?
Multumesc anticipat!
Buna ziua! In cazul unui proces de mostenire cu pamanturi, este legal ca evaluatorul sa treaca terenurile (care pe titlurile de proprietate si la primarie sunt intravilane) sa fie evaluate si trecute pe raport ca extravilane? Si la un recurs, se mai tine cont de evaluarile de la judecatoria de unde vrem sa ne mutam sau se va incepe cu noi evaluari? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Weekend liber
Multumesc. Nu stiam ca se poate dona si in weekend.
Discuție Weekend liber
Buna ziua! Sunt angajata unui hypermarket care lucreaza si in timpul weekendului. Problema careia ii doresc rezolvare este weekendul liber in urmatoarea situatie. Sunt donatoare de sange de cativa ani, insa la acest loc de munca nu sunt angajata de prea mult timp. Pentru prima donare de sange primesc 2 zile libere, una de la stat, respectiv una de la firma (asta reprezinta o incurajare din partea firmei pentru a dona macar o data pe an). Se lucreaza 3 weekenduri pe luna, unul singur fiind liber. Weekendurile libere compenseaza cu cate 2 zile libere in timpul saptamanii. In cazul in care doresc sa iau luni, marti si miercuri concediu de drept, joi si vineri eram trecuta libera pentru a fi in weekend la munca, pot merge la donari joi pentru a avea joi si vineri liber cu obligativitatea firmei de a-mi da liber sambata si duminica? Sau ma pot obliga sa muncesc sambata si duminica pentru ca liberele pentru donare pica in zilele libere date de ei? La resurse imi este exclus sa intreb din cauza posibilului tratament urat care urmeaza. Multumesc!
Discuție Pivnita casei
Buna ziua! La o casa cu pivnita aflata sub o singura camera cui ii revine pivnita in urma taxei de succesiune? Persoanei careia i se cuvine camera de deasupra sau se imparte in mod egal intre parti?
Multumesc anticipat!
Buna ziua! Am cateva nelamuriri referitor la casa parinteasca ramasa in urma decedarii bunicilor parentali. Situatia sta astfel: bunicii au doi fii -unul traieste, celalalt nu. Fiul care a decedat are doi copii (unul major, celalalt minor) care stau in casa bunicilor parentali impreuna cu mama lor. Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Casa vine impartita in 2 parti egale avand in vedere ca un fiu a stat in casa aceea toata viata, iar celalalt s-a mutat dupa casatorie?
2. Copiii celui decedat care au ramas in casa impreuna cu mama lor au dreptul sa-si aleaga camerele sau casa este impartita de judecator cum considera acesta?
3. Mamei i se cuvine ceva din casa in afara de mostenirea copiilor ei avand in vedere faptul ca a ramas in casa inca de cand s-a casatorit si are 6 ani de casatorie pana a decedat sotul?
4. Cine reprezinta minorul la tribunal? Mama sau o cunostinta/ruda de grad mai indepartat?
Multumesc anticipat!