avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Francu1956

Activitate Francu1956

MULTUMESC =D>
Buna ziua.
Cu speranta ca voi primi un raspuns autorizat adresez si eu catre dvs. urmatoarele intrebari:
1. Pt. un PFA neplatitor de TVA cu contabilitate in partida simpla, determinarea venitului net in sistem real si avind forma de organizare individual, care desf. activitati prestari servicii /repararea ob. uz gospodaresc , CARE registru jurnal incasari si plati trebuie folosit
COD. 14-1-1/a sau
COD 14-1-1/b.

2.Stiind ca PFA -ul a fost infiintat pe17.12.2015, contractul de inchiriere a spatiului s-a facut pe data 10/01.2016, fiscalizarea casei de marcat s-a facut pe data de 8.02.2016 , iar pe data de 18.12.2015 am achizitionat pe societate cu factura doua masini de cusut
INTREBARE:
In registrul jurnal incasari si plati pentru anul 2016 ( pentru anul 2015 nu am intocmit nici o evidenta de natura contabila- lipsa spatiu , lipsa casa marcat) la rubrica plati C O N S E M N E Z si valoarea facturi cu care am achizitionat cele doua masini de cusut la data de 18.12.2015 .
Spre stiinta... pt. stabilirea impozitului datorat in 2016,.. s_a stabilit pe declararea unui venit brut estimat si a unor cheltuieli deductibile ( valoarea masinilor depaseste cu mult aceste cheltuieli).

3 Intrebare , in registrul jurnal incasari si plati cum trec la rubrica INCASARI _NUMERAR valoarea bonurilor fiscale emise ..
_ pe fiecare
_ sau zilnic valoarea Z -etului.
_ sau ::::::::::::::

4. Intrebare. Daca eu imprumut PFA _ ul cu bani numerar cum ii trec in Registrul Jurnal Incasari si Plati

Am speranta ca mai sunt mici meseriasi, care ar fi bucurosi sa afle raspunsurile la aceste intrebari
Multumesc.=D>