avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin210

Activitate Valentin210

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema.
Un vecin a facut o sesizare catre DistriGaz referitor la o scurgere de gaze pe scara blocului. A venit cineva de la DistriGaz care ar fi inregistrat pe aparat niste valori, si s-a ajuns la sistarea gazelor si punerea sigiliului.
Mentionez ca am fost prezent la efectuarea verificarii, mie nu mi-a mirosit nimic, a trebuie sa constant ce a zis el ca a inregistrat pe aparat si atat.
Acum se discuta sa remediem acea scurgere insa problema se complica dupa punerea sigiliului si verificarea se face in detaliu.
Tot in aceasta perioada urma sa facem verificarea de 10 ani si am hotarat cu toti sa o facem dupa remediere ca sa nu facem acest lucru de 2 ori.
Astazi administratorul a informat un vecin ca lucrarea ajunge la 10.000 LEI !!!
Noi locuim intr-un bloc de garsoniere cu 2 nivele, 12 apartamente din care 3 apartamente sunt racordate separat din punctul de distributie.
M-am uitat si eu sa vad cum racordate tevile si ce-am vazut :
- cele 2 tevi (comun si separat) au un singur ceas si inainte de ceas este un robinet care acum este sigilat
- teava care duce catre apartamentele racordate separat are si ea un robinet

Din punctul meu de vedere echipa care ar veni pe teren pentru remediere ar trebui sa inchida robinetul la teava celor cu racorduri, si sa constante pe care parte este scurgerea. Apoi sa o localizeze si sa treaca la remediere.
Nu inteleg de ce suma este asa mare. Voi ce parere aveti ?
Cum trebuie procedat ?

Parerea mea este ca cei care au s-au racordat separat au facut lucrarile in momente diferite si teava lor ar avea probleme.